LadyVu.com

Шумоизолации во стан

Шумоизолации во стан

Ако живеете во куќа со тенки ѕидови, тоа е веројатно дека има бучни соседи кои ќе нездраво досадни. Дали сте уморни за да ги повикаат на мир и спокојство, и одлучи да се создаде звучна изолација во неговата соба. Потоа, најдобар ефект може да се постигне ако им овозможат целосна Шумоизолации и на ѕидовите и таванот и подот. Заедно, ги споделите со нас како ние може да го подобри звучна изолација во стан.

Шумоизолации на таванот во станот со рацетеЗа да го инсталирате Шумоизолации на таванот, ние треба право материјал звук изолација, водич профили со завртки, вежба, лепак, drywall листови. Најчесто, за звучна изолација на таванот во станот се користат материјали како што се минерална волна.

 1. Прво треба да се главниот површината на таванот. Ова ќе спречи пукање и да се промовира подобро прилепување на материјал.
 2. Шумоизолации во kvartire1
 3. По што ќе треба да се инсталира шини на таванот анти-вибрации профили кои совршено ќе ве заштити од газењето соседи погоре.
 4. Шумоизолации во kvartire2
 5. Помеѓу водичи се вклопуваат на звук изолационен материјал, кој е во ролни или брикети. На таванот површина материјал е фиксна со посебни суспензии, но може да се користи за повеќето градежни лепило густина. изолација материјал треба да биде многу цврсто на таванот без јазот помеѓу листови. Тогаш изолација ќе бидат најефективни.
 6. Шумоизолации во kvartire3
 7. По поставување на Шумоизолации материјал се направи монтажа на гипс табли долж водичи.
 8. Шумоизолации во kvartire4
 9. Сите зглобови и рабовите се внимателно запечатени со vibro-акустична фасадни
 10. Шумоизолации во kvartire5
 11. По монтирани Шумоизолации, на таванот површина може да се усогласи и е подготвен да својата завршна обработка.
 12. Шумоизолации во kvartire6

Звучна изолација во стан од соседите

 1. Пред да започнете со инсталација на изолација на ѕидовите, потребно е да се затвори до сите пукнатини на нивните површини со користење на цемент или малтер, и да се запечати сите фиберглас или излез пена.
 2. Шумоизолации во kvartire7
 3. Се качи на гајба ѕидот, која ќе служи како рамка за звук-бесплатен материјал. При прикачување на профилот на ѕид со помош плута, гума или друг анти-вибрации материјал.
 4. Шумоизолации во kvartire8
 5. Пополнете рамка Шумоизолации материјал. Ова може да биде фиберглас, минерална волна, експандиран полистирен, агломериран плута.
 6. Шумоизолации во kvartire9
 7. На врвот на изолационен материјал поставени листови на drywall, shpaklyuem и се украсуваат нив по избор.
 8. Шумоизолации во kvartire10

Шумоизолации кат стан

Најпопуларните датумот кат изолација во стан од страна на т.н. пловечки подот. За својата акустична уред со помош на таков материјал, како што се компресирани плута чипови кои не скапува и се карактеризира со долг век на траење. Се хранат тоа да кат изолација Можете да ги користите стаклена волна, минерална волна, пена полиетилен.

 1. Пред да започнете со работа, треба внимателно да се усогласат на подот, со што на бетонскиот под. Откако подот е сува, тоа треба да бидат поставени на пареа бариера материјал, како што се полиетиленски филм. Кога овој филм е да се фати на ѕидовите околу 15 см. Покрај тоа, периметарот на подот во подножјето на ѕидовите лепак специјални дампинг лента.
 2. Шумоизолации во kvartire11
 3. Поставени низ подот шини на метални профили или дрвени решетки. Помеѓу упатството штица избраниот звук изолационен материјал, на горниот капак во текот на полиетиленски филм кој ги штити кат од нашата влага.
 4. Шумоизолации во kvartire12
 5. Инсталирајте светилници и се прелива врз нив цемент ферман. Со помош на долго правила усогласување на подот. Забрзување на сушење на секс експерти не се препорачува. За да се спречи пукање на цементна кошулица лесно навлажнета со вода и се покрива со фолија.
 6. Шумоизолации во kvartire13

Видео: Бучава ѕидовите во станот со рацете

Видео: звучна изолација во стан со своите раце BRIGADA1.LV Владимир Волошин

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Звучна изолација во станЗвучна изолација во стан
На отпорност на бучава материјали за становиНа отпорност на бучава материјали за станови
Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
Како да sheathe таванот гипс картон?Како да sheathe таванот гипс картон?
Звучна изолација на таванотЗвучна изолација на таванот
Шумоизолации на ѕидовите во станотШумоизолации на ѕидовите во станот
Шумоизолации drywallШумоизолации drywall
Кат звучна изолација под ферманКат звучна изолација под ферман
Звучна изолација на таванот во станотЗвучна изолација на таванот во станот
» » » Шумоизолации во стан