LadyVu.com

Шумоизолации на таванот во станот

Шумоизолации на таванот во станот

Кои живееле или живее во една станбена зграда, знае од прва рака на звукот на таванот, каде што на врвот на еден од соседите движат мебел, или да се слушаат жестоки дискусии на животот на соседите. Таа носи многу непријатности, е причина за стрес, замор и раздразливост. Затоа, на звучна изолација на таванот во куќата - ова е една од првите барања на високи станарите. За среќа, во денешниот пазар, може да се најде на различни материјали, кои може да го апсорбира вишокот за нас звукот од соседните соби.

Во овој мајстор класа, ќе покажеме како да се спроведе на звучна изолација на таванот во станот со рацете? Тоа всушност не е толку тешко, и секој може да поседувате за да се заштити вашиот дом од позадинскиот шум, без помош на професионалци.За извршување на акустична таванот во станот, треба:

 • изолација плоча врз стакло сечени влакна;
 • метални профили;
 • гипс листови, дебелина - 10 mm
 • Drywall листови, дебелина - 12.5 mm;
 • паста - vibroacoustic заптивната смеса;
 • анти-вибрации суспензии;
 • звук-изолациски поставата;
 • типла ноктите;
 • Сидро клин;
 • Штрафови тип LN;
 • дуплекс конектори;
 • завртки;
 • шрафцигер;
 • Изградба нож;
 • ракавици.

за Шумоизолации простор костуми многу материјали, како што стиропор, минерална волна, течни звук изолатор, суспендирани тавани. Во овој мајстор класа, ние ги користиме на еко-пријателски, трајни и еластичен материјал - минерална волна, која вклучува стаклени влакна и синтетички акрилик врзивно средство, без додавање на фенол-формалдехид смоли опасно. Минерални огнеупорен плоча, и имаат висок коефициент на апсорпција на звукот, тие често се користи за завршување на Шумоизолации суспендирани тавани, кои не само што ги красат соба, но, исто така, им помогне да се ослободи од несаканите бучава.

Шумоизолации на таванот во станот со рацете

 1. По должината на периметарот на собата на растојание од 5 см од таванот во лепење слој 2 vibroizoliruschuyu заптивка со користење на vibroacoustic заптивната смеса.
 2. Шумоизолации на таванот во станот со рацете 1
 3. Да се ​​зацврсти на лента залепени на ноктите во 1500 mm зацврсти шини метални профили.
 4. Шумоизолации на таванот во станот со рацете 2
 5. Монтирање изолација суспензии таванот вибрации со користење на сидро клинови во чекори од 800-900 мм, заминување не повеќе од 150 mm од ѕидот.
 6. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami3
  Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami3.1
 7. Монтирање на профили на рамката на две нивоа на таванот со завртки на 600 mm.
 8. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami4
 9. Нормално на првото ниво на втор профили ниво прицврстени со помош на зголемување дуплекс конектори од 400-500 мм, ги закачите со завртки 4 парчиња на секој приклучок.
 10. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami5
  Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami5.1
 11. За да се избегне акустична мостови кога решетката монтирање на водителка профилот ние извади на типла ноктите.
 12. Пополни просторот со звук апсорбирање плочи скелет.
 13. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami7
  Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami7.1
 14. тоа unbend суспензии antivibration обезбедување на звук-апсорпција плочи на таванот.
 15. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami8
 16. Најважните и последниот чекор на процесот на изолација на таванот во станот е на две-слој позлата a. Да го направи првиот слој гипс листови 10 mm во дебелина и да ги зацврсти на профили со помош на завртки на аглите на листот (4 прилог поени).
 17. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami9
 18. Порака цевка adjacently на предната плоча, ликвидација еластична вибрации изолација заптивка.
 19. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami10
 20. Рабовите помеѓу листови на гипс табли пополни vibroacoustic заптивната смеса.
 21. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami11
 22. Се качи на вториот обложување слој. Гипс картон плочи се прицврстени на претходниот слој со завртки со Продолжување зглобовите.
 23. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami12
 24. Изградба на нож се намали изолација влошки вибрации, испакнати под столпчиња за поддршка.
 25. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami13
 26. Како резултат на споеви заптивната смеса се пополни vibroacoustic. Значи ние се завршени звучен таванот со рацете, сега може да се продолжи до крајниот завршна површина.
 27. Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami14
  Шумоизолации на таванот во неговиот стан rukami14.1

Видео: Шумоизолации на таванот. Поставување на изолација тавани

Видео: звучна изолација под таванот на истегнување

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пилевина како таванот греалкаПилевина како таванот греалка
Како да се направи таванот во приватна куќа?Како да се направи таванот во приватна куќа?
На отпорност на бучава материјали за становиНа отпорност на бучава материјали за станови
Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?
Како да се украсуваат таванот на гипс картон?Како да се украсуваат таванот на гипс картон?
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
На таванот во ходникот на гипс картонНа таванот во ходникот на гипс картон
Како да sheathe таванот гипс картон?Како да sheathe таванот гипс картон?
Звучна изолација на таванотЗвучна изолација на таванот
Шумоизолации на ѕидовите во станотШумоизолации на ѕидовите во станот
» » » Шумоизолации на таванот во станот