LadyVu.com

"Стар" во текот на бременоста

ѕвездичка во бременостаВиетнамски Миро "Златна ѕвезда" е познат на многу од детството. Нашите родители го користат доста често, особено кога станува збор за настинка или САРС. И тоа не е случаен, бидејќи таа е составена од билни состојки, кои, за разлика од лекови, не е штетно за телото, а не само возрасните, но дете. Етерични масла кои го сочинуваат "ѕвездичка": еукалиптус, цимет, нане и каранфилче, совршено се борат со назална конгестија, кашлица, главоболка, итн Можеби ова е причината зошто оваа дрога не ја напушти аптека полици за години. Сепак, постои еден период - за време на носење на бебе, кога било, дури и најпознатите докажани алатка може да предизвика загриженост за здравјето на трошки.

Може ли да користам "ѕвезда" со бременоста?

Инструкциите на дрога, и како маст, и други форми на ослободување, вели дека употребата на "Sprockets" Истражување за време на бременоста е спроведена, и соодветно на тоа, производителот не може да гарантира дека влијанието на пари на бремена мајка и нејзиниот фетус тоа ќе биде безбедно. Покрај тоа, дури и квалификуван лекар еднозначен одговор на прашањето за тоа дали да се "ѕвезда" во текот на бременоста, нема. И сите, бидејќи нејзините составни етерични масла делува на луѓето е апсолутно различни: во некои тоа може да предизвика алергии или мигрена, додека други ќе имаат само позитивните ефекти од неговата примена. Особено, не заборавајте дека за време на бременоста некои од процесите во телото на една жена да почнат да се одржи на еден поинаков начин, па дури и време-тестиран алатки може да предизвика алергиска реакција, кивање, ненадејна гадење, итн

Совети за користење

Многу лекари велат дека со цел да се разбере дали е можно да се користи "ѕвезда" на бременоста е да се придржуваат до некои од препораките:

  1. Поминуваат тест алергија. За таа цел, мала количина се стави на рачниот зглоб или лактот наведнуваат на задната страна и да ги следи реакција за четири часа. Ако не се најде црвенило, чешање, црвенило, се чувствуваат слободни да го користите.
  2. Мирисот на маст не треба да предизвика негативни реакции. Тоа не е неопходно да се себе си, или на вашето дете мачи доста специфичен мирис на лекот, ако го мразел.

Покрај тоа, постојат два аспекти на кои одговорот на прашањето дали е можно да се примени мелем или маст "ѕвездичка" бремена, секогаш ќе биде негативен:

  • ако пред бременоста, лекот не ви одговара;
  • ако агентот да се примени на мукозата или оштетени делови на телото.


Во вториот случај, треба да бидете особено внимателни, затоа што многу често се користи во третманот на настинка. Значи одговорот на прашањето дали бремени тест носот "ѕвездичка", ќе бидат позитивни, само кога тоа не се тресна на microcracks, и лекот се применува внимателно и ретко.

Како да се аплицира маст "ѕвездичка" во текот на бременоста?

Само сакам да се обрне внимание на идните мајки на фактот дека оваа дрога, кога се користи за области на главата и лицето, се фаќа забрането. Затоа, пред употребата на "ѕвездичка" тресна меѓу прстите и се применува три пати на ден за следните програми:

  • на главоболка: на челото, храмови и задниот дел од главата;
  • на назална конгестија: на крилјата на носот и под него;
  • во болести на грлото: под јаготки, во тонзилите (жлезди), со задолжителна по барање користејќи шамија или други преливи ефектот на затоплување.

Може ли да користам ѕвездичка во бременостаКако за лекување на кашлица, во случај на бремена мајка со оваа дрога не е алергичен, лекарите им овозможи на својата апликација со триење во кожата во областа на локацијата на бронхиите. Сепак, треба да се запамети дека по завршување на постапката треба да биде одмор во кревет и топла облека за да се придонесе за зачувувањето на топлина.

Значи, на прашањето дали бремени дупка "ѕвездичка", недвосмислен одговор, лекарите може да даде. Но, ако вие не мора несакани реакции на компоненти на алатката, и ладна само мачени, а потоа пробајте да се применуваат внимателно виетнамски маст, бидејќи добро здравје, особено за време на бременоста - ова е многу важна.

Видео: Попуштени вени во бременоста / третман

Видео: Рецепт од проширени вени и звезди на нозе.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што да се пие кашлица во текот на бременоста?Што да се пие кашлица во текот на бременоста?
Експекторанси народни лековиЕкспекторанси народни лекови
Миро д-р мамаМиро д-р мама
Ринитис бременаРинитис бремена
Настинка за време на бременост - 1 мандатНастинка за време на бременост - 1 мандат
Д-р Мамо БременостД-р Мамо Бременост
САРС во бременостаСАРС во бременоста
Може ли бремена парацетамол?Може ли бремена парацетамол?
Капки во носот за време на бременостаКапки во носот за време на бременоста
Олеснување на бременостОлеснување на бременост
» » » "Стар" во текот на бременоста