Ibuklin за деца

Со денешната различни антипиретик лекови за деца, ние често ги користат истите докажани алатки: rubdown со вода, оцет, алкохол, парацетамол. И во исто време, ситуацијата може да биде многу различни. Понекогаш е потребно брзо да се сведе на топлина, а потоа се дојде до помош на моќни средства се состои од множество антипиретик компоненти, како што се, на пример, аналгин dimedrolom или ibuklin (парацетамол, ибупрофен).
Cодржина
- Ibuklin деца: состав и примена
- Ibuklin деца: Дозирање
- Несакани ефекти прием ibuklina
- Ibuklin: контраиндикации
Ibuklin деца: состав и примена
Ibuklina децата верзија - тркалезна розова таблети со пријатен овошен ментол арома. Составот на една таблета вклучени 125 mg на парацетамол и 100 mg ибупрофен. Како ексципиенси користи целулоза, скроб, лактоза и други. Исто така, во ibuklina има бои и мириси. Во форма на ректален супозитории не ibuklin произведени за деца.
Ibuklin за деца - тоа е таблети, кои имаат истовремено антипиретик, аналгетик и анти-инфламаторен ефект. Овој лек е често се администрира на деца, и антипиретик како помошен во акутни воспалителни процеси на горниот респираторен тракт (ангина, синузитис, фарингитис, трахеит и m. P.). Исто така ibuklina таблета може да назначи бебе амбуланта лекар ако вашето дете е многу болен, тој почна да се фебрилни конвулзии, и итна потреба да се сведе на температура за да се намали нивното страдање и да се спречи развој на компликации.
Ibuklin деца: Дозирање
Ibuklina доза за деца е како што следува: во текот на денот со дете на возраст од 3 години (со тежина од 13-20 кг) може да се пие по 1 таблета, деца 3-6 години и со тежина од 20-40 кг се дозволени 3 таблети, а за возраст од 6-12 години се постигне саканиот терапевтски ефект се препорачува 6 таблети во текот на денот. Помеѓу прием да се направи интервали не помалку од 4 часа, со цел да се избегне предозирање. Сите дневна доза треба да се подели во 2-3 парчиња, во зависност од возраста на детето и бројот на таблети пропишани од страна на лекар.
Дете ibuklin таблетите треба да се раствора во вода (1 лажичка по 1 таблета). Оваа алатка се смета за доста силна, и тоа не треба да трае повеќе од 3-5 дена по ред.
Несакани ефекти прием ibuklina
Како општо правило, да ги преземе дрога ibuklin деца со претпазливост, така што на несакани ефекти на овој лек не се негира сите имаат корист од него. Меѓу нив може да се споменат диспепсија и дијареа, алергиски исип на кожата, чешање, болести на црниот дроб, намалување на бројот на тромбоцити во крвта, едем и вртоглавица. Сериозни несакани ефекти од црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт се јавуваат токму поради комбинацијата на ибупрофен и парацетамол во една подготовка. Поединечно, овие лекови се помалку опасни, но, исто така, помалку ефикасни.
Можете да почнат да се сомневаат во тоа дали е можно со оглед на овие несакани дејства даде ibuklin деца. Тоа е можно, но само со рецепт и само кога овој лек е навистина потребно. Во исто време се обиде да дозата на лекот е минимизиран. Ако едноставно сакаат да се сведе на температура на дете со акутни респираторни инфекции, употребата на овој сируп Panadol или NUROFEN.
Ibuklin: контраиндикации

- чир на желудникот и 12 дуоденален чир во текот на влошување;
- ренална инсуфициенција;
- хепатална инсуфициенција;
- слезината болести;
- бронхијална астма во комбинација со назална полипоза и назален синуси.
Од ibuklin - прилично силен лек, тоа е контраиндициран кај пациенти со болести како што се:
Покрај тоа, ibuklin е контраиндициран кај деца под 3 години и доилки, како и во случај на преосетливост на компоненти на лекот.
Видео: каде да се купат ibuklin Оренбург - Повик! 560-560
Може ли бремена парацетамол?
Аспирин за деца
Аналгин деца во
Tsefekon - свеќи за деца
Деца ibuklin
Ibufen за деца
Ибупрофен за деца
Давање парацетамол на децата?
Како да се сведе на температурата на деца 3 години дома?
Како да се сведе на топлина во дете?
NUROFEN за деца
Парацетамол за деца
На која температура да се даде антипиретик дете?
Дневната доза на парацетамол за деца
Антипиретици за деца
Аналгин доењето
Како да се сведе на температура од старечки мајка?
Дали е можно да се даде на децата analginum
Аналгетик за новороденчиња
Температура лекови
Температура парацетамол