LadyVu.com

Dolgotsvetuschie скромен цвеќиња, повеќегодишни растенија за градината

скромен dolgotsvetuschie едногодишни цвеќиња за градината

А убава градина - радост за душата, и гордоста на градинар. Се разбира, за цветните леи се во ред, од сопственикот зема многу напор да се грижи за растенија. Но, што ако времето е длабоко недостасува, и така сакаат да пролет до есен, да уживаат во шарени цветови? Само еден излез - да се стави во градината на едногодишни dolgotsvetuschie undemanding.

Ниско-растечка едногодишни dolgotsvetuschie

Од најпопуларните растенија вклучуваат dolgotsvetuschih зимзелен. Зелени "тепих" на овална издолжен лист крунисан сино-виолетова пупки, достигнувајќи дијаметар од 3 см. Цветни јавува во текот на втората половина на пролетта се случува да се ре-цут во јули.

Речиси два месеца угодно деликатна цветни saxifrage tolstolisty. Меѓу густа розета мускулест, заоблени листови на тенок стебло густо збиени мали бледо розова ѕвона.

Софистицирани голем (околу 5 см) поставени бели цвеќиња од јули до август на Спајк скромен домаќините, кој е добро развиен во сивата места. Декоративен изглед не само пупки, но, исто така, листовите на ова растение.

Просечна едногодишни height dolgotsvetuschie

Astilbe може да се нарече еден од најспектакуларните Харди едногодишни, цветни сите лето. Зимски Харди растение украсува тревникот голем inflorescences, panicles на светли цвет - виолетова, розова или црвена.

При утврдувањето на undemanding едногодишни напомене kupenu. По барел, достигнувајќи до 80 см во висина, од мај до јули бел цвет, надолу со кои се соочува, нежна ѕвона.Меѓу скромен dolgotsvetuschih-повеќегодишни цвеќиња за градината не е возможно да не зборуваме за софистицирани ден крин. На секоја фабрика за еден месец откри големи пупки многу различни бои - бела, портокалова, розова, мешани.

Ајдучката трева - уште еден пример за тоа како undemanding трајни можност да ги красат градината во текот на летото и до мраз. Мали кошници на inflorescences се најде во бела, црвена, розова, жолта и виолетова.

Меѓу Харди цвеќиња за градината, едногодишни, особено се издвојува со зеленило paniculata. Од јуни до крајот на август, бели цветови со жолти центар, слично на камилица, почнуваат да се собираат во paniculate inflorescences.

Високи едногодишни dolgotsvetuschie

Високи растенија во градината, често се користи како моно-садење, или да се применат како основа за група садење. А зачудувачки пример е Phlox paniculata. На стебла, достигнува висина од 1-1,5 метри, од средината на летото и до мраз, се гледа светла во боја inflorescences собрани во бујна panicle - розова, виолетова, сина, бела, црвена, црвена.

Ligulyariya Przewalski - уште трајни кои се разликуваат скромен и сенка. Од јули до октомври, и обликувани и цветаат издолжена inflorescence до 60 cm во должина, собрани од мали жолти цветови.

dolgotsvetuschie едногодишни

Сакам нешто што не е само каприциозен, но светла? Сончоглед ivolistny целосно ги исполнува овие барања. Од август до септември на долг, до 2 метри багажникот со тенки листови мавна весело жолти цветови на чинија до 6-7 см во дијаметар. Оваа шарени цут е видлива од далеку!

Стевиа виолетова - уште еден достоен претставник dolgotsvetuschih и Харди едногодишни. Од средината на летото до крајот на оваа парична казна порите фабрика пука, достигнувајќи должина до 2,5 m, крунисан со големи пупки од мали пупки сочни темно розова боја. И со текот на времето, боја на цвеќе постепено се менува, осветлен.

Видео: Најубавите цветни грмушки

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mixborders на едногодишниMixborders на едногодишни
Ниско-растечка едногодишни, цветни сите летоНиско-растечка едногодишни, цветни сите лето
Едногодишни за градинаЕдногодишни за градина
Doroteantus - расте од семеDoroteantus - расте од семе
Маломерен повеќегодишни цвеќињаМаломерен повеќегодишни цвеќиња
Повеќегодишни цвеќиња, цветни сите летоПовеќегодишни цвеќиња, цветни сите лето
Што повеќегодишни цвеќиња засадени во есен?Што повеќегодишни цвеќиња засадени во есен?
Повеќегодишни цвеќиња за цветните леиПовеќегодишни цвеќиња за цветните леи
Покривка едногодишниПокривка едногодишни
Градина цвеќе, едногодишниГрадина цвеќе, едногодишни
» » » Dolgotsvetuschie скромен цвеќиња, повеќегодишни растенија за градината