LadyVu.com

Zrazy тиква

zrazy тиква

Zrazy - традиционална Популарно јадење во Полски, литвански, Белоруски, украински кулинарски традиции (според една верзија воведе од италијанската кујна) е триаголник Пети-ролна со кутии. Првично Zrazy - Пети месо полнети со варени јајца, кромид и печурки смеса, житарици, други опции се можни. Тоа е да се каже, шницла со изненадување. Модерни рецепти предложи поинаков пристап: на пример, компир zrazy со месо или печурки кутии или zrazy тиква.

Кажете ни како да се готви тиква zrazy. Треба да се сфати дека најмалку две опции: zrazy месо полнети со тиква или zrazy од тиква пулпа со пломби, како мелено месо.

Тиква највкусни - мирисна Мускат, но костум и други сорти.

Zrazy месо полнети со тиква

состојки:

 • мелено месо (по можност мешани) - околу 600 g;
 • Тиква - околу 300 g;
 • тврдо сирење - 150-200 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • пилешко yaytso- 1-2 ЕЕЗ.;
 • застоена бел леб - леб од 3-4;
 • млеко - 100 ml;
 • Хемиско бланширан зачини (бибер, црвен пипер топла и / или црвен пипер sladkaya- рендано морско оревче, коријандер, ким);
 • брашно од пченица во мешавината со пченка (1: 1);
 • свињи или пилешки масти peretoplenny или растително масло за пржење;
 • свежи билки за декорација.

подготовка

Прво, да подготват шницла маса. Скршените парчиња леб и го стави во млеко за да се потопени. Кога ова се случува, нежно се притисне на леб и критикувам (или користете миксер) со кромид. Поврзете леб и кромид маса, мелено говедско месо и јајца. Додадете црн пипер и малку prisolit. Измешајте добро и нокаутирам на масата на табелата шницла. Густина е прилагодлив, со додавање на брашно.

Подгответе се за полнење. Натриум тиква на среден казна ренде и сирење, исто така. Рендана тиква нежно притиснете и да се поврзете со сирење. Зачини суво зачини (ако сакате, можете да додадете на микс на лук). Промешајте на полнење.

Lepim zrazy. Формирање за ист стан овални таблетки на месо шницла маса. Во центарот на секоја торта, поаѓајќи од работ, се шири во еден дел од тиква и сирење пломби. Менува формирање zrazy, обидувајќи се да се постигне совршенство на формата.Во меѓувреме, на масти во тавата ја загрее. Paniruem zrazy (ако е потребно) во смесата од брашно и нежно СРЈ рамномерно на сите страни. тогаш може да се намали топлина и малку protomai zrazy под хауба или од нив се движи во еден огноотпорни форма, dozapech во рерна. За да ова јадење е добро прилагодени лук и домати топла сос или павлака и печурки. Наредете зеленчук сад, служи супа, 'ржан леб, свеж зеленчук и кисели краставички, и зачинета или горчлив Бери ликер или вотка.

Zrazy тиква полнети со мелено месо

состојки:

 • тиква - 600 g;
 • мелено говедско месо - 300 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • Лук - 2-3 чешниња;
 • зачин сува бланширан (црвено топла пипер и / или црвен пипер, рендано морско оревче, allspice, каранфилче, коријандер);
 • јајце - 2-3 компјутер,.
 • тврдо сирење - околу 100 g;
 • копар, магдонос и cilantro;
 • пченично брашно;
 • животински масти, растително масло или peretoplenny.

подготовка

Тиква Бришење на среден казна ренде, додадете 1-2 јајца и брашно во износ да се добие доволно тесто од кој ќе се направи торта подлогата. Сезона со рендано морско оревче и црвен пипер, нема сол, промешајте. Нека мешавина застане додека ние нескопосник со полнење, можеби дури и да тиква сок и да додадете одредена сума на брашно.

месо zrazy тиква

За да мелено месо, се додава крупно исечен во блендер или мелница кромид и лук и сецкани билки и рендано сирење. Зачинети со allspice, коријандер, каранфилче. Додадете јајце и се меша, ако е потребно, прилагодување на густината на брашно.

Формирање на подлогата од тиква маса, ставете го во еден дел од филот, форма Zrazy.

Zrazy paniruem во брашно и пржете во тава рамномерно. Може да се донесе подготвеност, затворање на капакот на тивок оган или се пече во рерна.

под такви zrazy повеќе одговара деликатна крем сосови, маслинки, аспарагус и светлина muscatel вино.

Видео: шницли од Великиот Пост тиква, тиква-Овесни котлети, храна во пост

Видео: котлети со тиква / котлети со тиква | видео рецепт

Видео: котлети со тиква retsept.Tykvennye ќофтиња рецепт

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо zrazyМесо zrazy
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy месо со печуркиZrazy месо со печурки
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy со печурки - рецептZrazy со печурки - рецепт
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки
Како да се готви компири zrazy?Како да се готви компири zrazy?
Zrazy компир со мелено месоZrazy компир со мелено месо