LadyVu.com

Zrazy со печурки - рецепт

Zrazy со печурки - рецепт

Името "zrazy" дојдоа до нас од полската кујна. Претходно т.н. мали ролни направени од сецкани месо со различни пломби, но потоа, постепено, парчиња месо мелено заменет. Да знаеш некои интересни рецепти со печурки zrazy кој совршено ги красат не само на семејна вечера, но, исто така, празнична маса.

Рецепт zrazy компири со печурки

состојки:

 • Компири - 800 g;
 • растително масло - 3 лажици. лажици;
 • breadcrumbs - член 5. лажици;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • печурки - 300 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • Растително масло - 2 лажици. лажици;
 • сол и бибер - по вкус.

За сос:

 • павлака - 6 лажици. лажици;
 • копар - 50 g;
 • Лук - 2 чешниња.

подготовка

Како да се готви со печурки zrazy? Така, компири и изми, се прелива ладна вода и се вари додека тендер. Кромид очисти и мелење коцки. Мојата печурки, obsushivayut и, исто така, ситно сечкани. Подгответе се варени компири излупени и tolkushkoy каша во пире, додадете јајце, сол и бибер по вкус. Следно, во тавата истурете некои растително масло и пржени печурки и кромид до светло кафена боја за 15 минути на тивок оган. Полнење со сол, бибер и оставете го да се излади. Од масата на компир формираат мала торта во центарот стави малку кутии и заврши цврсто, што му дава облик на ќофтиња.

Добивање на подготовка на сос: да го направите ова, се меша павлака, стегнат преку прес лук и ситно сецкан копар. Patties натопи во тепани јајце однапред, валани во трошки од леб и се пржи во растително масло од двете страни додека темен. Служат zrazy компири со печурки топло со кисела павлака сос подготвен порано.

Рецепт пилешко со печурки zrazy

состојки:

 • мелено пилешко - 600 g;
 • Јајце - 2 парчиња;.
 • млеко - 150 ml;
 • бел леб - 100 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • јајце - 1 компјутер,.
 • лисици - 200 g;
 • Растително масло - за пржење;
 • сол и бибер - по вкус.

подготовкаКромид чисти и, заедно со печурки, ситно сечкани, а потоа пржете во растително масло до светло кафена боја. Ние се свари едно јајце варено, исчистени од школка и исецка ситно. Во мал сад, се меша со кромид печурки, јајца, сецкан копар и магдонос, сол, бибер кутии за вкус и се меша темелно. А парче леб натопени во млеко и целосно потопена, додадете во мелено заедно со тепани јајца, се меша се додека не се изедначи. Мелено пилешко поделена на мали колачи, во центарот на секоја стави кутии и блиску до работ. Zrazy пилешко со печурки валани во breadcrumbs и пржете на сите страни додека готви.

Рецепт zrazy месо со печурки

состојки:

 • мелено говедско месо - 500 g;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • бел леб - 50 г;
 • Млеко - 0,5 V;.
 • растително масло;
 • печурки - 200 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • Јајце - 2 парчиња;.
 • путер - 50 g;
 • сол и бибер - по вкус.

подготовка

Прво проверете кутии: кромид и печурки чиста, ситно се исецка и пржете во тава.

Со zazharki додадете претходно варен и ситно сецкани јајце. Кутии се меша добро, сол и црн пипер. Рецепт zrazy месо со печуркиСега за подготовка на мелено месо за zrazy: во сад се стави парче леб, да го пополнат со млеко и оставете минути на 15. Во друг сад се шири на мелено месо, додадете суровини јајце, притисната со леб, сол и црн пипер. Сите ние темелно се меша додека не се изедначи и да формираат мали колачи раце. Во центарот на секоја торта и се стави на работ на кутии zascheplyaem, формирајќи исецка. Формирана zrazy валани во брашно и пржете во загреана тава со путер од двете страни до светло.

Служат zrazy со печурки и јајца украсени со топла тестенини, пире од компири или зеленчук.

Среќавајте други рецепти Zrazy можно во нашите материјали компир patties со печурки и сирење zrazy

Видео: Месо zrazy со печурки. Чекор по чекор рецепт!

Видео: Компир со печурки zrazy

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо zrazyМесо zrazy
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy месо со печуркиZrazy месо со печурки
Zrazy компир со зелкаZrazy компир со зелка
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Zrazy - рецептZrazy - рецепт
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy компири со јајца и кромидZrazy компири со јајца и кромид
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки
» » » Zrazy со печурки - рецепт