LadyVu.com

Сирење zrazy

сирење zrazy

Zrazy - роден словенски чинија. Тие беа подготвени и продолжи да се готви во Украина, Полска, Белорусија, Литванија. Во старите zrazy беа извртени одбиен месо со вкус на зачини. Денес постојат многу толкувања за zrazy, па главната работа - да се избере рецепт по вкус.

Како да се готви zrazy со сирење?

Можете да готви zrazy со мелено месо со сирење, компири, јајца, шунка, па дури и леќата. Во принцип, секој погодна основа, во кои може да се заврши на полнење. Бидејќи во овој случај за полнење - тоа е сирење, тогаш тука, исто така, може да се импровизира. Не мора да се купи најскапата тешко видови сирење, можете да направите Adygei или стопен.

Zrazy месо и сирење - рецепт

состојки:

 • критикувам - 700 g;
 • Сирење - 400 g;
 • печурки - 200 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • копар, магдонос - 1 китка;
 • сол и зачини;
 • трошки од леб;
 • растително масло.

подготовка

Мелено сол, додадете зачини, се промешува и се стави на половина час во фрижидер. Сецкани печурки и пржете со кромид (сол треба да биде секогаш на крајот). Сирење решетки и се меша со билки и печурки подготвени. Земете говедско месо, се делат во мали еднакви парчиња и да се направи колачи. Во центарот на секоја стави кутии (тоа е најдобро да го направи тоа со една лажичка натопена во топла вода), а заврши zaschipnut работ. По zrazy тркалаат во трошки и пржете над средна топлина.

Zrazy со сирење и јајца

состојки:

 • критикувам - 0,5 kg;
 • Јајца - 2 парчиња;.
 • Сирење - 100 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • лук - 1 глава;
 • сончогледово масло - 20 g;
 • путер - 20 g

подготовкаПобеди на јајца, додадете сол и бибер и измешајте. Истурете ги јајцата во критикувам, се меша со сецкан кромид, додадете лук (по можност со помош на чесновница стискаш). За фил решетки сирење и варени јајца на ренде. Почетна торта на мелено месо, претходно поставени во средината на парче путер. Затвори zrazy и да им даде облик. Се тркалаат во брашно или трошки и пржете под капакот затворен.

Zrazy компир со шунка и сирење

состојки:

 • Компири - 1 кг;
 • Сирење - 100 g;
 • шунка - 200 g;
 • јајца - 1-2 парчиња;.
 • путер - 20 g;
 • сол и зачини по вкус.

подготовка

Компирите се варат со лушпа, кора, каша, додадете сол и путер. Решетки сирење, шунка сече на мали парчиња и се меша. компири готови пире стави на маса, со што тортиљи, од сирење и шунка. Zrazy форма, се тркалаат во трошки од леб и може да бидат испратени во тавата.

Zrazy пилешко со сирење во фурна

Zrazy на мелено месо и сирење може да се готви во рерна, особено со оглед на тоа ќе биде многу подобро за вашето здравје и фигура.

состојки:

 • мелено пилешко - 0,5 kg;
 • компири - 1,5 kg;
 • брашно - 1 лажица масло;.
 • Јајцата - 3 парчиња;.
 • кромид - 2 парчиња;.
 • лук;
 • сол и зачини по вкус.

подготовка

Излупени компири вари во посолена вода и каша. Додади во пире од јајца и брашно. Се промешува.zrazy месо со сирење Ова ќе биде основа за zrazy. Кутии подготвени како што следува: пржете на ситно сецкан кромид, се меша со сурово месо, стави сецкан лук, сол и зачини за месо. Од пире од компири да се направи тортиљи, се стави на кутии и форма. Zrazy шири на подмачкан сад за печење или тава. Печете 40 - 50 минути додека готви на температура од 190 степени.

Служат zrazy најдобар во топла, додека филот не се стопи. Ако zrazy месо, тоа ќе биде одличен гарнир пире од компири или ориз, ако компир - тоа ќе биде доволно зелена салата. И најубава декорација на секој сад - тоа е свеж зеленчук и зеленчук.

Видео: сирење Zrazy! Вкусна и лесна! / Котлети со сирење! Вкусна и лесна!

Видео: месо и сирење во zrazy multivarka

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо zrazyМесо zrazy
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy месо со печуркиZrazy месо со печурки
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy компири со јајца и кромидZrazy компири со јајца и кромид
Zrazy со печурки - рецептZrazy со печурки - рецепт
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки
Како да се готви компири zrazy?Како да се готви компири zrazy?