LadyVu.com

Zrazy црниот дроб

zrazy црниот дробzrazy - традиционален сад во полскиот, литвански, белоруски и украински кулинарски традиции (постои верзија на оригиналниот италијанско потекло). Zrazy претставува шницла или месо ролни полнети.

Zrazy обично подготвени од делкан говедско или свинско месо. Пополнување многу опции - од различни зеленчук, задушени печурки и јајца, на различни житни култури.

Постои уште една опција: компир Zrazy полнети со месо, на пример, од црниот дроб - многу удобен сад - месо и гарнитури.

Рецепт zrazy компир со пилешки црн дроб

состојки:

  • компир - околу 1 kg;
  • Високо квалитетен пченично брашно - 4-5 уметност. лажици;
  • црниот дроб, пилешки и / или мисирка - околу 0,6 кг;
  • пилешко јајца - 5 парчиња;.
  • кромид - 2 парчиња;.
  • Сува зачини (за вашиот вкус, можете да го користите готови мешавина без мононатриев глумат и други insalubrious адитиви);
  • Различни свежи билки (магдонос, копар, лук, итн);
  • сончогледово масло или други масти за пржење.

подготовка

Пополнување. 2 лушпа варено пилешко јајца, кул во ладна вода, гранатираа, и очистете фино ќе се намали или се исецка. Излупени кромид и ситно се сече spasseruem во тава до светло кафена боја.

Црниот дроб се вари во малку посолена вода за 10-15 минути (не повеќе, во спротивно тоа ќе биде тешко како гума). Кул црниот дроб супа и земјата во секое погодно начин (од мелење, храна процесор, блендер, мистрија или нож).Подгответе се за полнење со комбинирање на црниот дроб критикувам, кромид соте сецкани јајце + 1 јајце, сезоната со зачини, малку prisolit и се меша темелно. Ако ви се многу dryish, можете да додадете едно јајце и малку супа.

Излупени и изми компири се сече на големи парчиња и се вари во малку солена вода. Вие во основа може да се готви на компири "во униформа" - ние треба да пире - го прават тоа со tolkushkoy или блендер.

Пире од компири додадете останатите 2 сурови јајца, 3-5 уметност. spoonfuls на брашно. Се меша добро (тоа е најдобро да го приклучиш). Поделете го компир тесто во мали грутки на приближно еднаква големина, zrazy црниот дроб рецептод кои се формираат овална колачи.

Ние се шири по должината на централната оска на секој дел од топчиња за полнење и заврши zrazy работ, така што да ја опкружи компир рамномерно полнење. Zrazy паѓа во брашно или breadcrumbs, завиткајте го во фолија (или едноставно се шири на плочата, така што нема да се допре) и го стави во фрижидер за најмалку 40 минути на ostuzhennoy тоа Zrazy пржи во тава рамномерно над средна топлина додека светло златна боја. Послужете со кисела павлака сос, силна вино од грозје, ким, вотка, Бери ликер или пиво.

Видео: Zrazy црниот дроб

Видео: Како да се направи zrazy.Kartofelnye zrazy црниот дроб

Видео: Zrazy со пилешко црниот дроб рецепт видеа

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Zrazy - рецептZrazy - рецепт
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy компири со јајца и кромидZrazy компири со јајца и кромид
Zrazy со печурки - рецептZrazy со печурки - рецепт
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки
Како да се готви компири zrazy?Како да се готви компири zrazy?
Компир zrazyКомпир zrazy