LadyVu.com

Акни на храмовите - причина

акни на причина храмовите

Воспалението може да се појави во повеќето неочекувани места. Но, тоа е непријатно да се види на сите мозолчиња на лицето, особено на слепоочниците. Во овој момент, исто така, може да се затнат порите на себум, што резултира со осип и форма.

Зошто храмови мозолчиња?

Една од причините за појава на акни на храмови кај жените е прекршување на нивото на хормони. Внимателно испитување од страна на ендокринолог и тестирање крв од вена, ќе помогне да се идентификуваат отстапувања.

Неопходно е да се контролира во навика на допирање на лицето со рацете. По потпирајќи се на главата, е токму главната причина за појава на акни на слепоочниците. Само постојано одржување на чистотата на рацете и лицето, да се спречи осип. Но, имајте во предвид дека на погрешен избор на козметика за нега на кожата рутина исто така, може да предизвика формирање на акни на темпоралниот дел на лицето.

И на слепоочниците акни може да се појави како резултат на:

 • надвиснат валкани коса на лицето;
 • континуирано носат капи во есен и зима;
 • употребата на големи слушалки од плеерот;
 • носи очила со тесни лакови.

Исто така имаше место на храмот покажува неуспех во желудникот или цревата. Затоа, треба да посетите гастроентеролог за откривање на внатрешните дигестивни болести.Повреда на панкреасот функција и zhechnogo меур може да се направи познат места во храмовите. Затоа, да се ослободиме од осипот е гарантирана само по комплетен третман на организмот.

Причини поткожни акни на храмови

поткожно мозолчиња на слепоочниците карактеризира со тоа што претставува солидна црвена дамка, што предизвикува болка при допир. Внатрешна печат е формирана со голема акумулација на себум, кој не може да излезе.

Причини за поткожни акни на слепоочниците многу, но главната се:

 • недостаток на соодветна исхрана и редовно;
 • употреба на безалкохолни пијалоци;
 • дневна доза на кафе или чај;
 • нарушување на менструалниот циклус;
 • акни на храмови кај жените
 • состојба нервен слом;
 • слезината болест.

Само целосна контрола на неговото тело и лична хигиена ќе ви помогне да се елиминираат причините за појава на акни на храмови. Во случај на овие непријатни исип на кожата, бараат совети од квалификуван лекар кој специјализира во ова издание:

 • дерматолог;
 • ендокринолог;
 • терапевт;
 • гинеколог.

Пропишани третман ефикасно да им помогне го врати здравјето и да се добијат чиста и здрава кожа.

Видео: акни неговиот храм ПРИЧИНИ

Видео: акни (акни) -prichiny направени. Методи на борба.

Видео: мозолчиња на лицето на слепоочниците

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мали мозолчиња на лицетоМали мозолчиња на лицето
Мозолчињата на образитеМозолчињата на образите
Мозолчиња на брадата - причинаМозолчиња на брадата - причина
Мали осип на лицетоМали осип на лицето
Акни во текот на бременостаАкни во текот на бременоста
Акни е детеАкни е дете
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Како да се исчисти лицето од акни?Како да се исчисти лицето од акни?
Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?
Акни на челото - причиниАкни на челото - причини
» » » Акни на храмовите - причина