LadyVu.com

Акни салицилна киселина

акни салицилна киселина

Салицилна киселина прв пат бил изолиран од кора од врба дрвја, и за долго време почна да се користи за лекување на одредени болести. Денес, овој материјал се синтетизира, и е широко се користат во областа на медицината, козметиката, прехранбената индустрија и во други области. И салицилна киселина - совршен лек за акни - проблем кој се однесува на голем дел од жените.

Употреба на салицилна киселина во козметологијата и дерматологија

Салицилна киселина ја има следниве ефекти:

 • антисептик;
 • анти-воспалителни;
 • keratolytic (растворање cornified горниот слој на кожата);
 • keratoplastic (зголемување на епителизација ткиво).

Поради салицилна киселина се наоѓа во многу лекови за надворешна употреба - масти, пасти, прав, решенија, како и креми, лосиони, итн Оваа супстанца се користи во следните индикации:

 • зголемено потење;
 • егзема;
 • seborrhea;
 • розацеа;
 • chromophytosis;
 • псоријаза и други.

Подготовки салицилна киселина се користи за да омекне и да ги отстрани calluses, груба кожа.

акни салицилна киселина и мозолчиња

Салицилна киселина - доволно ефикасна и евтина лек за акни на лицето, грбот, градите, но мора да го користат со претпазливост. Во аптека може да се купи еден или два проценти алкохолен раствор на салицилна киселина. не може да се користи големи концентрации за оваа намена.

Салицилна киселина е во можност да навлезат длабоко во митесери, распуштање на себум, па го спречува затнување на каналите на лојните жлезди и ги чисти. Покрај тоа, таа го елиминира бактериите кои предизвикуваат воспаление на акните.Исто така, оваа супстанца се бори со пост-акни - дамки останати од акни поради keratoplasty акција. Тоа е, ткивото епидермисот обновено поактивни и здрава кожа се појавува на местото на мали лузни.

Како да се аплицира салицилна киселина за лекување на акни?

Употреба на раствор на салицилна киселина може да биде 1 - 2 пати на ден. Ако акни малку, потоа се применува на подобро место, и ако многу - избришете го со памук рампа натопена со раствор на салицилна киселина сите погодените области, избегнување области околу очите и усните. Неколку минути подоцна, исплакнете го лицето со вода. Потоа можете да го нанесете хидратантна крема.

Алкохолниот раствор на салицилна киселина (неколку капки) може да се додаде на маската, на пример, козметички глина и да ги применуваат еднаш неделно.

Излезе дека дури и обичен аспирин таблети може да се користи за борба против акни, бидејќи содржи салицилна киселина. Најмногу едноставен рецепт со аспирин: здроби 4 - 5 таблети и разредена со топла вода за да се добие паста. Се нанесува на кожата за 15 минути, а потоа измијте со вода. Во таква маска може да се додаваат и различните компоненти: сода бикарбона, мед, јогурт и други.

Несакани ефекти на салицилна киселина

Ако ги прекршите правилата за користење на салицилна киселина, непочитување на времето на дејствување се можните несакани ефекти:

Салицилна киселина Акни
 • иритација, црвенило;
 • чешање, лупење на кожата;
 • изгори.

Салицилна киселина во раствор на алкохол не може да се користи на површината, ако кожата е сува. Можете исто така не може да го користи повеќе од два пати на ден, како одговор на прекумерна пресушување на кожата може да доведе до зголемување на себум во одговор. Тоа не е препорачливо да се комбинираат на употребата на салицилна киселина со други агенти на акни (Зенер, baziron итн.) Исто така, треба да се воздржат од средствата со салицилна киселина за време на бременоста, особено со висока концентрација, бидејќи супстанцијата се апсорбира од страна на кожата.

Главната работа - се сеќавам дека акни не се појави на нивните сопствени, а не се вообичаени козметички дефект, и сигнал дека телото е нешто погрешно. Затоа, прв од сите, вие мора да се дознае причината поради својот изглед, и се обиде да го поправам.

Видео: Акни - НЕ! Салицилна киселина Gemene!

Видео: АХА БХА | Гликолна и салицилна киселина Акни

Видео: чистење на порите, отстранување акни, лекување на кожата, да се ослободи од blackheads.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салицилна маст акниСалицилна маст акни
Од она што им помага на салицилна маст?Од она што им помага на салицилна маст?
Како да се аплицира акни салицилна киселина?Како да се аплицира акни салицилна киселина?
Киселина лушпите за лицеКиселина лушпите за лице
Салицилна маст за псоријазаСалицилна маст за псоријаза
Салицилна маст - апликацијаСалицилна маст - апликација
Салицилна киселина на лицетоСалицилна киселина на лицето
Салицилна киселина од вродените влакнатаСалицилна киселина од вродените влакната
Муабетчија акниМуабетчија акни
Борна киселина за акниБорна киселина за акни
» » » Акни салицилна киселина