LadyVu.com

Осип на челото на возрасен - Причини

осип на челото на разумот возрасни

Лицето на човекот - тоа е првото нешто што се обрне внимание на околината, и чиста кожа на многу начини - клуч за нивната локација. И ако осип адолесцент согледува сосема смирено, осип на челото во возрасни, каде што често се појавува - причина да бидат вознемирени.

Главните причини за осипот се појавува на чело на возрасен

Мали осип на челото на возрасен е резултат на влијанието на голем број на надворешни и внатрешни фактори.

Надворешниот вклучуваат:

 • правилно се спроведе, за нега на кожата, вклучувајќи и употреба на козметички производи не е соодветно тип на кожа;
 • недоволна чистење на кожата, што резултира со лојните канали се затворени и воспалени;
 • негативни природни фактори, најчесто ултравиолетови и студ.

Фактори внатрешна изложеностНајчеста причина, предизвикувајќи појавата на мали лузни на челото во возрасни, тоа се смета за кршење на внатрешните органи. Во оваа локализација црвен осип на челото на возрасен, може да се суди дали тело не функционира правилно. На пример:

 1. Во централниот дел на челото изложени на чести ерупции во кршење на тенкото црево.
 2. Мозолчиња и црвенило на левата страна од челото, како по правило, значи дека не работи правилно ректумот.
 3. Осип и пигментацијата во горната половина на челото укажува на функционални нарушувања на дебелото црево.
 4. Осип околу периметарот на челото (во темпоралниот дел и по должината на косата) укажува на проблеми со мочниот меур.
 5. Воспалените акни на храмовите - знак на функционирањето на болести на жолчното ќесе.
 6. Иритација на лакови областа okolobrovnyh предупредува за дефект на надбубрежните жлезди.

Често, акни на челото на возрасните се појавува во одредени периоди поврзани со кардинал хормоналните промени во телото. Значи, може да се појават акни жените за време на бременост, менопауза, а понекогаш и за време на менструацијата и postmenstrual период.

елиминација на осип

Ако осип се појавуваат редовно, тоа бара консултација со дерматолог или квалификуван козметик. според резултатите акни на челото во возраснипреглед и лабораториски тестови ќе се развива комплексна терапија во насока на елиминирање на причините (третман на внатрешни болести) и елиминација со примена на надворешните манифестации:

 • медикаментозни креми;
 • масти;
 • лосиони;
 • убавина маски;
 • специјални масла;
 • физиотерапија, итн

Видео: Акни кај возрасни: Причини за појава на акни

Видео: Акни во 20-30 години! Акни третман за возрасни и адолесценти - Разлика

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни на лицето - причините за зониАкни на лицето - причините за зони
Акни на челото: причини, третман, како да се отстраниАкни на челото: причини, третман, како да се отстрани
Осип на вратот на возрасенОсип на вратот на возрасен
Типови на кожаТипови на кожа
Мозолчиња на лицето кај доенчињаМозолчиња на лицето кај доенчиња
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Мали осип на лицетоМали осип на лицето
Осип на грботОсип на грбот
Осип на коленаОсип на колена
Осип на усниОсип на усни
» » » Осип на челото на возрасен - Причини