LadyVu.com

Заб прав - придобивките и штетите

toothpowder придобивките и штетите

прав основа на забите е од честички суви креда или глина, кои се додаваат на абразивни минерали, морска сол, етерични масла и разни вкусови (нане, каранфилче, сенф, црн ким, итн.) Хигиенски својства значи повеќе од два века биле познати на човештвото. Да знаат мислењето на експерти во областа на стоматологијата дека она што придобивките и штетите на заб во прав.

Како корисни заб прав?

На прашањето дали тоа е корисно за тоа дали да се четка забите со заб прав, многу често се поставува од страна на стоматолози. Всушност, оние кои почнуваат да го користат во прав, по кратко време, да се забележи колку побели заби стане. Меѓу предностите на овој производ за нега на забите и усната празнина:

  1. Високиот степен на триење. Прав најдобрите отстранува остатоци од храна, плакета, камења и да блесне полски глеѓ.
  2. Изречена белење ефект. Заб прав помага да се елиминира траги од емајл на никотин, силен чај и кафе. Ефикасно бели обезцветен заби може да биде, изработка на апликација на дебел кашеста маса. Значи треба да го издржат 10-15 минути, а потоа измијте со вода.
  3. Способноста да се олабави плоча.
  4. Зајакнување и дезинфекција својства. Особено корисни заб прав за луѓето кои страдаат од заболување на непцата.
  5. Природни производи. Овој квалитет е особено важно за апологетите на здрав начин на живот.


За некои семејства, не е мала важност е фактот дека во прав за чистење на забите е многу поевтино од паста за заби.

Недостатоци заб прав

Одредување прашуваат дали добро за заби заб прав, ние не треба да се губи пред очите на недостатоците на абсорбента член. Забелешка заб прав недостатоци:

  1. Силен квалитет абразивни агент за секојдневна употреба може да предизвика или влоши емајл абразија чувствителност на забите.
  2. Недостатокот на изрече освежувачки ефект.
  3. придобивките toothpowder
  4. Неповолно пакување кој е тешко да се отвори и лесно да се скрши.
  5. Неможноста да се во согласност со хигиенските прописи, особено кога се користи повеќе членови на семејството, бидејќи брцнувајќи ја четката во алатката, ние неизбежно ќе донесе во полето влага и нечистотија со четка за заби.

Во повеќето случаи, експертите советуваат да се спречи формирањето на плаки и појавата на темни дамки на емајл да се исчисти заб прав не е повеќе од двапати неделно, во останатиот дел од времето да го користите паста за заби.

Видео: Корисни совети

Видео: Како да се направи пиво? Дали пивото е голема штета од прав? Како да се готви?

Видео: за повреда на млеко. Млеко штета или корист?

Видео: Како да се направи еден заб во прав (Јога всушност)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Белење на заби нафтаБелење на заби нафта
Помине забиПомине заби
Плакета на забитеПлакета на забите
Четкање заби од каменЧеткање заби од камен
Црна плакета на забитеЦрна плакета на забите
Ултразвучно чистење забиУлтразвучно чистење заби
Може ли да се исчисти забите сода бикарбона?Може ли да се исчисти забите сода бикарбона?
Најдобрите Паста за забиНајдобрите Паста за заби
Дома Белење на забиДома Белење на заби
Заб-правЗаб-прав
» » » Заб прав - придобивките и штетите