LadyVu.com

Стоматолошки капки

стоматолошки капки

Се верува дека најсилните е забоболка, како тоа влијае на меките ткива и мукозните мембрани и длабоко закопани нерви. Во случаите каде што не може да оди на забар и го реши проблемот, треба да се користат анестетици. Стоматолошки капки се сложени подготовка која овозможува смири иритација, воспаление и апсење значително да се намали болката.

Состав забен капки

Основа лекови - природни екстракти:

Оваа комбинација на состојки обезбедува постигнување на следниве резултати:

 • средство за дезинфекција;
 • анестезија;
 • антибактериски;
 • анти-воспалителни;
 • смирување.

Аналгетик и антимикробна акција прави камфор. Тинктура од валеријана има седативно својства, и мента нафта совршено ублажува воспалението, го спречува распаѓање.

Некои капки од забоболка вклучуваат хлорал хидрат, и фенил салицилат тимол. Благодарение на оваа компонента на ефектот на лекот е подобрена, и непријатност исчезнат дури и во напредна фаза на кариес и пулпит.

Постојат неколку предмети што се разгледува, локалните лекови:

 • дент;
 • Dentaguttal;
 • Ksident;
 • Eskadent;
 • Stomagol;
 • Dantinorm;
 • Dentinox;
 • Fitodent.

Дозирање стоматолошки капкиИндикации за употреба на лекот се:

 • гингивит;
 • пародонтот болест;
 • кариес (во било која форма);
 • периодонтитис;
 • проповедалната;
 • болка по операцијата.

Еве како да се применуваат стоматолошки капки:

 1. Грб на памук 2-5 капки на медицински алатки.
 2. Може да се прикачи на болната заб или гуми за џвакање.
 3. Остави на за 10-15 минути, нежно притискање на површината на оштетеното место.

Некои типови на капки се користи малку поинаку - треба да впие до крајот на памук и се фаќа за медицина за џвакање околу погодените заб. Во следните 2-3 часа не можете да ги јадете или пиете пијалоци дека дејството на лекот е максимизиран.

Во постоперативниот период, а по вадење на заб или хируршки процедури на непцата стоматолошки капки брзо и ефикасно отстранување на болката. Стоматолозите се препорачува да ги користите на барање на најмалку 2 пати на ден, но не повеќе од 7 пати на ден. Доколку се присутни во усната празнина длабоки рани или улцерации лезии, може да се изработени од памук и мал стерилен завој тампон совпаѓа со дијаметар дупка, неговата терапевтска оплоден решение и поставен цврсто притиснати, во заболените област. Отстрани фолија треба веднаш по престанокот на болка. Ако силна непријатност во текот на ноќта е дозволено наметнување на тампон во текот на ноќта, но не подолго од 8 часа.

Вреди да се напомене дека во контакт со дрога со мукозните мембрани може да предизвика горење и пецкање поради содржината на етанол и високо концентриран етерично масло во составот. Обично, овие чувства исчезне по отстранувањето капки за забоболкапамук на усната шуплина. беа откриени други несакани ефекти.

Пред да го користите стоматолошки капки, тоа е важно да се тестира за алергиски реакции. Покрај одделни активни состојки нетолеранција и бременоста, нема контраиндикации за употреба на дрога, но тоа може да предизвика интензивна имунолошкиот одговор во форма:

 • отекување;
 • хиперемија на мукозните;
 • прекумерна саливација;
 • зголемување на големината на јазикот;
 • поспаност;
 • светлина вртоглавица.

Тестот се спроведува на мала површина на усната празнина: применуваат доволно средства 1 капка на мукозните и да чекаат 15 минути.

Видео: Мачка и стоматолошки капки)))

Видео: Преглед на паста за заби: Elmex, Перл капки, Marvis, гуми за џвакање, Swissdent, Biorepair, Parodontax))

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Забоболка за време на бременостаЗабоболка за време на бременоста
Маст спасителМаст спасител
Забоболка - народни лековиЗабоболка - народни лекови
Капки отитисКапки отитис
Пеперминт нафта - Својства и апликацииПеперминт нафта - Својства и апликации
Како да се ослободи од забоболка?Како да се ослободи од забоболка?
Забоболка за време на бременоста - што да правам?Забоболка за време на бременоста - што да правам?
Народен лек за забоболка - брз ефектНароден лек за забоболка - брз ефект
Лице камфор маслоЛице камфор масло
Пеперминт - корисни својстваПеперминт - корисни својства
» » » Стоматолошки капки