LadyVu.com

Sprockets на нозете

Sprockets на нозете

И покрај ваквите убава име, ѕвездите на изглед нозе не е атрактивна и имаат тенденција да се донесе доволно проблеми на нивните сопственици. Говорејќи во медицински термини, пајакот вени на нозете се нарекуваат телеангиектазија и се проширени крвни садови, кои најчесто се јавуваат во вдлабнатини на поплитеалната. Во овој разочарувачки статистика - повеќе од 50% од жените (и овој феномен е, за жал, е повеќе одлика на женскиот пол) марка во присуство на телеангиектазија. И, спротивно на популарното верување, на сопствениците на таквите "украси" често не се само дамите на средна возраст, но, исто така, млади девојки.

Веднаш треба да се забележи дека поголемиот дел од пајакот вени на нозете не го загрозуваат здравјето, ако не само што се во почетна фаза на проширени вени. Но, естетски тоа е козметички дефект често дава една жена да носат кратки здолништа, панталони и костими за капење, провоцираат појавата на системи и искуства.

Причините за пајакот вени на нозете

Всушност, точната причина за пајакот вени на нозете досега се уште не се целосно разбрани. Се верува дека главната улога во појавата на телеангиектазии игра генетска предиспозиција. Така, ако баба или мајка страдал од присуството на пајакот вени на нозете, вие сте во опасност. Ова не значи дека секогаш ќе се израмни со оваа болест, но да се земе некои превентивни мерки нема да го спречи:

  • Вежби, како што се трчање, гимнастика и танц. Ова ќе ја зајакне мускулите и крвните садови на нозете;
  • Избегнувајте долгорочна стрес на нозете. Како што е познато, тоа е подобро да се оди отколку да застане, и тоа е подобро да легнат, отколку да седат. Ако имате работа поврзана со постојан престој во исправена положба, се од него навика да легне за најмалку половина час со кренати нозе после работа еден ден. Да го направите ова за нив, може да се стави свитканите ќебе. Пред спиење направи мала нога гимнастика;
  • Земете време на време на инфузија од коприва;
  • исто така, помага да се спречи запчаникот на douches нозете;
  • отфрлите чевли со високи потпетици, наместо да се одлучат за модел со широк удобно пета на средна висина.

Лечење на пајакот вени на нозете

"Постојат ѕвезди на своите нозе - што да правам?" - ова прашање жените често се сврти кон phlebologist - доктори вклучени во третманот на крвните садови. Навистина, ако пурпурно-црвена "пајаци", веќе се појавија, превентивни методи за да се ослободи од нив, но со помош на современи медицински и козметички процедури - е можно дури.Еден од најпознатите сигурни и ефективни методи за ласерска терапија се смета. Специјални ласерски "васкуларни" помага да се отстрани ѕвездичка на нозе за неколку сесии и е целосно безболен. принципот на работа на овој метод се базира на фактот дека зрак продира низ кожата "војници" оштетени крвни садови. Процедура трае само неколку минути, и на крај може лесно да биде отруен дома.

Исто така многу популарни сега ужива во отстранување на пајакот вени на нозете со склеротерапија. Во овој случај, модифицирани вена влезе sclerosant-лекови кои го стимулираат згрутчување на протеините на ендотелните клетки. Поради затнат лумен (создавање склероза).

Како да се третираат вени на нозете

Microcurrent терапија - уште еден ефикасен одговор на прашањето "Како да се отстрани ѕвездичка на нозе?" Ова е метод на физикална терапија врз основа на ефекти врз телото на слаб пулс струја. Делува на циркулаторниот систем, го поттикнува венски одлив, ја подобрува состојбата на крвните садови.

Како да се третираат вени на нозете без болка?

Но, повеќето напредни третман за телеангиектазија смета radiowave хирургија каде што се работи скалпел врши висока фреквенција бран. За време на кратката и безболна процедура, васкуларна клетки се запечатени. Неоспорен предност на овој метод е недостатокот на едем и потребата за рехабилитација.

Видео: Темата вени на нозете! Како да се ослободите од пајакот вени | # Sosudistayasetochka #edblack

Видео: Како да се ослободите од вените на нозете - проширени вени

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хронична венска инсуфициенцијаХронична венска инсуфициенција
Карличната проширени вени - симптомиКарличната проширени вени - симптоми
Да се ​​ослободиме од пајакот вениДа се ​​ослободиме од пајакот вени
Попуштени вени во препоните за време на бременостаПопуштени вени во препоните за време на бременоста
Превенција од проширени вени во текот на бременостаПревенција од проширени вени во текот на бременоста
Пајакот вениПајакот вени
Нозе по породувањетоНозе по породувањето
Ласерско отстранување на васкуларна ЅвездиЛасерско отстранување на васкуларна Ѕвезди
Попуштени вени - симптомиПопуштени вени - симптоми
Пајакот вени на лицетоПајакот вени на лицето
» » » Sprockets на нозете