LadyVu.com

Чешање дерматоза

чешање дерматоза

Појавата на болести на површината на кожата, во која едно лице страда од понекогаш неподнослива чешање се нарекува чешање дерматози. Тој има негативно влијание врз квалитетот на животот во кои предизвикуваат непријатност маса на луѓе кои не можат целосно да спијам, станува нервозни, депресивни.

Таа е позната по овие видови на болести кои предизвикуваат чешање дерматоза:

 • пруриго (пруриго);
 • атопичен дерматитис;
 • цистична дерматоза;
 • полиморфна дерматоза бремени;
 • неуродермитис.

Алергиски чешање дерматозиКако што е познато, било алергија предизвикува никакви алергени, и тие може да биде било поттик за што телото реагира несоодветно. Различни луѓе имаат тело реагира различно на супстанца или состојба. Најчесто alllergenami се:

 • одредени видови на храна - јајца, млеко, чоколадо, агруми, мед, ореви, морски плодови, плодови, итн;.
 • додатоци во исхраната - бои, конзерванси;
 • полен;
 • волна домашни;
 • производи за лична нега;
 • апарати за домаќинство хемикалии или парфеми;
 • инсекти отров;
 • лекови;
 • компоненти се вклучени во составот на бои и лакови;
 • метали, кои го направија прибор за облека, коса клипови;
 • неповолни услови, постојан стрес.

Симптоми чешање дерматоза

Главниот симптом - тешка чешање. се појавува црвенило на кожата, проследено со осип, која се повеќе расте, кожата е покриена чешање третман дерматозажолтеникаво-сива кора ерупција запечатена. Од postoyanke чешање пациентот, рани се формираат, кој добива инфекција, која само ја влошува состојбата.

Третман на алергиски чешање дерматози

Прво, потребно е да се идентификува причината на болеста и да се отстранат алергени од зоната на контактот. Или, ако алергија предизвикува храна, ги елиминира од вашата исхрана веднаш. Лекарите обично пропишува антихистаминици чеша олеснување, антибактериски. Локално и помогне и лосиони од хербални бањи. Лекови кои помогне со алергии - различни хормонални, анти-воспалителни маст.

Видео: Наталија Земјата - №17 Прашања - Одговори на вашите прашања! - 2014/01/11

Видео: Преглед на клиниката "д-р Salimov". Јадеж алергиски дерматитис.

Видео: Псоријазата

Видео: Fenistil гел

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алергии кај кучињатаАлергии кај кучињата
Атопичен дерматитис - СимптомиАтопичен дерматитис - Симптоми
Чешање на кожатаЧешање на кожата
Атопичен дерматитис кај доенчињаАтопичен дерматитис кај доенчиња
АлергииАлергии
Атопичен дерматитис кај децаАтопичен дерматитис кај деца
Атопичен дерматитис кај децаАтопичен дерматитис кај деца
Атопичен дерматитис - третманАтопичен дерматитис - третман
Атопичен дерматитис - СимптомиАтопичен дерматитис - Симптоми
Станица чешање суспензија за мачкиСтаница чешање суспензија за мачки
» » » Чешање дерматоза