LadyVu.com

Чешање на анусот кај жените - причини

чешање на анусот кај жените причини

Причини за чешање на анусот кај жените најчесто се поврзани со кршење на вагиналната микрофлора. Кандидијаза или габични инфекции без навремено лекување, болеста може да се прошири на соседните области. Сепак, постојат многу фактори кои се добро предизвика чешање и печење во сфинктер. Овој црв наезда, и метаболички нарушувања, па дури и рак на дигестивниот тракт.

Предизвикува јадеж околу анусот кај жените

Чешање на анусот кај жените и непријатност на кожата околу него - овие се симптоми на различни нарушувања во телото. Непријатност во надворешниот регион може да се поврзани со различни видови на стимулации:

 • парфимирани козметика и тоалетна хартија;
 • мазиво;
 • синтетичка долна облека и облека;
 • постелнина;
 • прекумерно потење;
 • лекови.

Ако тоа навистина е прашање на алергиска реакција, за да се олесни состојбата е многу едноставна - само за да се идентификуваат и да ги елиминираат за контакт на надразнување со него. Се справат со други предиспонирачки фактори е посложена. Егзема, себореја и други кожни болести може да се дијагностицира со само лекар.

Понекогаш предизвикува чешање околу анусот кај жените се поврзани со генитални инфекции. Патогени микрофлора на вагината се шири брзо и може да се појават на слузницата на сфинктер. Во овој случај, треба да се тестираат за бактериска сеење.Чешање околу анусот кај жените причина pinworms - причините за оваа лага особено биоритам на овие паразити. Црви од овој тип постојано живеат во дебелото црево, но нивните ларви се одржливи само кога доволно кислород. Затоа pinworms извираат од цревата и положи јајца во наборите на анален област. самите движење на црви и нивните ларви провоцираат чешање и иритација. Се утврди природата на инфекцијата и хелминти паразити може детален преглед преку анализа измет. Постојат и други знаци: чешање интензивира во вечерните часови и во текот на ноќта.

Во принцип, чешање околу анусот кај жените, како по правило, не се поврзани со сериозни болести.

Зошто не е чешање на анусот кај жените?

Причини за чешање на анусот се нарекуваат внатрешни. Тие може да влијае на многу болести, болести, па дури и навиките во исхраната:

 • пукнатини и фистули на ректумот;
 • хемороиди;
 • дијабетес;
 • холециститис и панкреатит;
 • рак на дебелото црево;
 • гушавост;
 • заболување на црниот дроб;
 • интоксикација со метални соли висока.

За да дознаете токму она што вид на болест е предизвикана од тешка чешање на анусот, жените имаат само еден начин - да помине еден сеопфатен преглед од страна на лекар. Ова ќе бара да помине урина, крв и измет во лабораторија, каде што ќе поминат на анализа на примероци на црниот дроб, паразитска инфекција, крв во столицата, присуство на протеини во урината, и многу повеќе. Покрај тоа, лекарот собира историја за да се вклопи во вашиот животен стил и неодамнешните настани. Може да предизвика чешање:

 • алкохол;
 • седентарен начин на живот;
 • зачинета храна;
 • анален секс;
 • стрес;
 • несоница;
 • лоша вода за пиење, и многу повеќе.

Се додека провокација не е инсталиран, треба да ги следат овие препораки:

тешка чешање на анусот кај жените причини
 1. Се ограничи потрошувачката на јаглени хидрати, и зачини, да се откаже сол. Пијалоци во шишиња минерална вода.
 2. По дефекација мора да се ослободам од областа околу анусот чиста студена вода без употреба на детергенти. Користете мека крпа со мазна текстура.
 3. Носат бела памучна долна облека без додавање синтетика. Ова ќе помогне да се елиминира алергија и да се олесни контрола на појавата на крв и други секрети.
 4. Во времето на отфрлите активен сексуален живот, или стиснете на бројот на сексуални акти на минимум.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Газ бебето чешаГаз бебето чеша
Чешање на кожатаЧешање на кожата
Лекување габична инфекција домаЛекување габична инфекција дома
Пукнатина - како да се третираат?Пукнатина - како да се третираат?
Гори усниГори усни
Изгребани круг околу вагинатаИзгребани круг околу вагината
Симптоми на хемороиди кај женитеСимптоми на хемороиди кај жените
Болка во анусот кај жените - причиниБолка во анусот кај жените - причини
Чешање во уретратаЧешање во уретрата
» » » Чешање на анусот кај жените - причини