LadyVu.com

Витилиго - Третманот на болеста дома

Витилиго е рангирана од страна на лекарите на хронични заболувања на кожата, се манифестира како бели дамки, односно депигментација. Овие дефекти може да се појави било каде, освен за нозете и рацете. Места се секогаш симетрични. Главните фактори кои предизвикуваат слични болести, се:

  • стресни ситуации во кои има ментални и невролошки искуство;
  • последиците од сериозни болести, вклучувајќи инфекција со црви и сифилис;
  • наследна болест која предизвикува губење на клетките на 'рбетниот мозок, нарушена кожна инервација;
  • нарушување на функционирањето на тироидната и половите жлезди, хипофизата жлезди.

опции на третман

Денес, постојат многу начини и средства за да се ослободиме од овие непријатни манифестации на кожата во природните домашна средина. Најчесто се користат лекови против витилиго бакар, кои се од суштинско значење за синтеза на меланин, која ќе се произведуваат природни боја на кожата. Од народни лекови често се користи за лекување на duckweed.

Витилиго - Третманот на болеста дома

содржина:

Еден добар третман може да се добијат ако прашкасти duckweed мијат со мед се меша во еднакви размери и се користи во внатрешноста на структура. Паралелно со ова, експертите препорачуваат да сончање. Првиот резултат, кој му дава сличен третман во природна дом на животната средина ќе се забележи само на четвртиот месец.

Може да се врши третман на витилиго користењето на ваков состав. За неговата подготовка природен дом и се потребни 100 гр мелени анасон и да ја додадете 500 мл маслиново масло квалитет. Алатката потоа инсистираат три недели, донесе до вриење, кул, вирус и подмачкува бел пигмент дамки. По извесно време, тие ќе станат потемни.

маскирање дефекти

Витилиго може да се маскирани со користење на свежи караница сок извлечена од коренот на растението. Подмачкува погодените области може да биде природно дома двапати на ден. Вие исто така може да се купи тинктура од листовите и околоплодник на орев, и постојано се подмачкува на проблематичните области.

Забелешка: Можете исто така може да Бришење масиравме неколку пати на ден сок од јагоди, parsnip корен и Cayenne бибер - ова, секако не е лек, но визуелно резултат на давање.кантарион тинктура Свети Јован е, исто така, често се користи за целите на да се ослободиме од витилиго. Неопходно е да се земе 1:10 до вода и се консумира секојдневно за три лажици кршејќи прием три пати после јадење. Времетраење, кој има сличен третман врши во природна дома - за шест месеци со неколку прекини. Да се ​​подготви дрога чаша врела вода се става една лажица кантарион Свети Јован. Инсистираат на половина час, а потоа вирус. Во исто време, користете масло кантарион Свети Јован за триење. По завршување на постапката, се препорачува да се сончаат. А целосна текот на ваквиот третман - за еден месец.

Позитивни резултати може да се даде третман во природен дом на витилиго болест црвена глина. Неопходно е да се меша со сок од ѓумбир во сооднос од еден до еден и се применуваат еднаш на ден на бели дамки.

Важно: бакар, достапен во црвена глина, помага да се врати загубениот пигментација на кожата. Како и за сок од ѓумбир, тогаш тоа се зголемува протокот на крв во погодената област.

Покрај тоа, исцелители препорачувам бришејќи рампа џебовите натопена во борна или салицилна алкохол. По бришејќи сигурни дека за да се сончаат, но во умерени количини.

Добивање на третманот на пациентите витилиго е важно да се ревидира исхраната. Препорачана употреба:

витилиго

заклучок

Третман на витилиго треба да се мисли надвор. За таа треба да се третира многу сериозно, да преземат мерки за да се ослободи од црви, се елиминираат време хронични болести. За време на употребата на постапките потребни за исхрана.

Исто така, пожелно е годишен престој во одморалишта, кој е способен за благотворно влијае на излекување на пациентот.

Видео: Витилиго најдобрите растенија народни рецепти третман

Видео: Третман на витилиго со народни лекови дома со билки, масла, аспирин, бакар

Видео: како да се третираат Витилиго дома # третман Витилиго

Видео: Третман на витилиго

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дамки на кожатаДамки на кожата
Витилиго кај децатаВитилиго кај децата
Бели дамки на рацеБели дамки на раце
Бели дамки на лицетоБели дамки на лицето
Витилиго - ПричиниВитилиго - Причини
Seborrhea на лицетоSeborrhea на лицето
Бели дамки на грботБели дамки на грбот
Како да се ослободите од црвени дамки на лицето?Како да се ослободите од црвени дамки на лицето?
Кафени дамки на лицето - причини и третманКафени дамки на лицето - причини и третман
Како да се третираат витилиго?Како да се третираат витилиго?
» » » Витилиго - Третманот на болеста дома