LadyVu.com

Третман уво дома

третман уво дома

Дури и краток престој во предлог може да доведе до настинки, носот и ушите појава на остри, снимање болка. Оваа состојба напредува брзо и може да оди во надворешниот или средното уво, така што треба да се терапевтски мерки брзо. Ран третман на уво во домот да се избегне развојот на воспалителни процеси, дополнителни бактериска инфекција и гноење.

настинки домашно лекување earache

Прво на сите, треба да се напомене дека само-терапија отитис, Дури и без компликации, не е пожелно, бидејќи тоа е важно прво да се процени на интегритетот и статусот на тапанчето, која може да се направи само од страна на лекар. Предложените техники се советодавни во природата и се применуваат само во ситуации каде што право да аплицираат за квалитетна помош е тешко.

По долг престој во студен ветер или нацрти, многу забелешка дека студ и пука во уво - домашно лекување на симптомите на настинка се врши на следниов начин:

1. Болка апчиња за:

 • NUROFEN;
 • ибупрофен;
 • парацетамол;
 • nimesil;
 • Pentalgin.

2. Намалување на отекување на аудитивни капки за нос цевка:

 • tizin;
 • Sanorin;
 • Nazivin;
 • naftizin;
 • Xylometazoline.

3. Отстранување на капки воспаленија на увото:

 • Sofradeks;
 • otipaks;
 • Tsiprofarm;
 • Otofa;
 • Normaks;
 • otinum;
 • Neladex;
 • Miramidez;
 • Kandibiotik.

4. затоплување:

 • сува топлина;
 • turundy со камфор дух;
 • алкохол облоги.

Покрај тоа, можете да ги искористат предностите на објекти на алтернативна медицина.

Масло turundy болка во ушите

состојки:

 • кромид - 1 компјутер;.
 • ленено или стопен путер - 1 лажица масло. лажица.


Подготвување и вградување

Кромид сека блендер или тријте, стискаш на сок. Се меша со масло. Потопете памук добиени turunda значи вградени во заболеното уво.

Како и да ја ублажува болката закопување бадемово масло, орев, камфор.

Третман на уво застоен воздух во вашиот дом

Предизвика проблеми со слухот острина често станува хит во ушите на страни тела, течности или слушни анализа.

Во првиот случај тоа е доволно за да се отстрани од ушниот канал заглавени таму некој предмет или материја.

Потребна е пософистициран пристап ако поради церумен положи уво - третман во вашиот дом е можно само во раните фази на оклузија. Тешки патологија опции вклучуваат пристап до лекар.

Лекови од конгестија:

 • A церумен;
 • хидроген пероксид;
 • уво болка третман во вашиот дом
 • Ремо-Wachs.

Народна рецепт да се ослободи од сообраќајниот метеж во уво

состојки:

 • растително масло - 0,5 лажиче ;.
 • . Сода - 1 лажиче;
 • Вода - 0,5 чаши.

Подготвување и вградување

Загрејте го маслото да се капе во уво на неговиот топол и масажа на мијалникот. Впие 15 минути. решение уво сода мијат во вода со мала шприц.

Видео: Третман на воспаление на средното кромид

Видео: Како за лекување на болки во увото народни лекови? Традиционалните методи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гноен отитис во детеГноен отитис во дете
Акутен отитис медиаАкутен отитис медиа
Антибиотици за настинкиАнтибиотици за настинки
Третман на воспаление на средното уво кај децатаТретман на воспаление на средното уво кај децата
Што да се пие од главоболка?Што да се пие од главоболка?
Отитис кај кучињата - Симптоми и лекувањеОтитис кај кучињата - Симптоми и лекување
Трчање увоТрчање уво
Отитис медиа - третман, антибиотициОтитис медиа - третман, антибиотици
Catarrhal воспаление на средното уво кај децатаCatarrhal воспаление на средното уво кај децата
Tubo-отитис - Симптоми и лекувањеTubo-отитис - Симптоми и лекување
» » » Третман уво дома