LadyVu.com

Saxifrage - лековити својства

Saxifrage лековити својства

Badan дрога

(Saxifrage tolstolisty) - трајни билка со дебел ризом и големи, жилав лисја, собрани во штекер корените. Таа се наоѓа во планинските региони на Алтај, Сибир, Transbaikalia и Централна Азија. Тоа може да се одгледува saxifrage и градини. За терапевтски цели, користете листови и ризом.

Медицински својства на Bergenia

Saxifrage има дезинфекција, анти-воспалителни, антихипертензивни, диуретик и astringent својства.

ризоми Bergenia содржи до 27% на танини, полифеноли, гликоза и фруктоза, декстрин, beregenin гликозид, и го напушта - хидрохинон, каротин, галски киселина, аскорбинска киселина, fitonitsidy. Покрај тоа, листовите (особено старите) многу arbutin (танини).

Примена на Bergenia crassifolia

Saxifrage се користи во третманот на гинеколошки болести (фиброми, крварење, Грлото на ерозија), додека нарушување на гастроинтестиналниот тракт, треска, воспаление на белите дробови, бубрежни заболувања и зглобната ревматизам. Како и дезинфекција и анти-воспалителни агент за рани, чиреви, мрсна seborrhea.Во народната медицина, лековитите својства на Bergenia особено широко се користат во борбата против дијареа, колит, мачнина и надуеност и проблеми со усната шуплина - забоболка, стоматитис, пародонтот болест.

  1. Badan по гинекологија. Во случај на тешки крварења за време на менструацијата се препорачува да се извлече Bergenia 30 капки три пати на ден. Кога грлото на ерозија да добијат увоз додаде Douching лушпа Bergenia или екстракт, разредена со каматна стапка од 1 лажица на 0, 5 литри вода.
  2. Badan во стоматологијата. Во болести на непцата супа се користи за испирање лошо.
  3. Badan за GI. Ако имате проблеми со дигестивниот тракт користење на тинктура од Bergenia, кои се 2-3 лажици три пати на ден.

Подготовките на Bergenia

Како и со било медицински растенија, saxifrage и препарати врз база на тоа може да се купат во аптека. Но почесто се продаваат суви суровини, готвење и подготовка носи дома.

  1. супа Bergenia. Да се ​​подготви супа лажица суви и подземни ризом беа ставени во емајлиран сад, зовриена вода за половина час и се чуваат во водена бања, мешајќи повремено. Кога готвење супа за испирање Bergenia износот може да се зголеми до две лажици.
  2. инфузија Bergenia. Околу 20 g на листови и цветови истурете чаша врела вода и се остава да отстои во водена бања за 15 минути (или околу еден час во термос).
  3. Екстрактот од Bergenia. За да се подготви на екстракт 3 лажици мелено корен Bergenia зовриена вода и се варат на ниски топлина за редовно мешајќи додека не се испарување на половина од течноста, при што екстрактот се филтрира (во форма на топлина).

Чај од Bergenia

Луѓето често се наведени saxifrage saxifrage или монголски чај. Всушност, листовите на ова растение се често се мешаат и се пие како чај. Благодарение на многу корисни својства на Bergenia овој чај не само што quenches вашата жед, но исто така има потпора ефект, помага нормализира крвниот притисок, го зајакнува ѕидовите на крвните садови и го стимулира срцето. Во Badanov чај темно кафеава боја и малку адстрингентно вкус. Да се ​​готви со помош на стари (overwintered) заминува во сува форма.

Пијалак saxifrage може да биде како обичен црн чај, но да се инсистира повеќе се бара, како лисјата на Bergenia подебели чај. Пијте овој чај е најдобар во утринските часови. Тоа ќе им даде сила и да помогне да се расположи.

Контраиндикации Bergenia

Лекови со Badane не може да прифати лица со низок крвен притисок, но исто така склони кон зголемување на згрутчување на крвта. Исто така, поради astringency Bergenia продолжена употреба може да предизвика запек.

Видео: Badan лековити својства. crassifolia

Видео: лековити растенија

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Primrose - корисни својства и контраиндикацииPrimrose - корисни својства и контраиндикации
Каучот - лековити својства и контраиндикацииКаучот - лековити својства и контраиндикации
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Badan - применаBadan - примена
Остава малиниОстава малини
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Иван чај - контраиндикацииИван чај - контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Badan - одгледување и негаBadan - одгледување и нега
Бозел - корисни својства и контраиндикацииБозел - корисни својства и контраиндикации
» » » Saxifrage - лековити својства