LadyVu.com

Глуварче корен

глуварче корен

Сите познати растенија - глуварче врти жолта, од рана пролет, за време на цветни, а потоа се претвора во сунѓер, а ветрот го носи во текот на долги растојанија. Исто така, знаеме дека цвеќиња глуварче блиску во текот на ноќта и во дождливо и облачно време.

Лисја и корења на ова растение содржи смоли, шеќер, гума, витамини, органски киселини, калциум и калиум. Цвеќиња и остава многу витамин Ц, железо, фосфор и калциум. Во овој магацин на витамини и минерали одамна се користат во готвењето. Постојат многу рецепти за салати од глуварче, а неговата unblown кисела цвет, бидејќи тие не се инфериорни во однос на вкус каперси. Значи глуварче трева не е како што многу луѓе мислат, медицински растенија кои се користат во традиционалната медицина.

Употреба во медицината

Денес зборуваме за глуварче корен. Тој е моќен вертикална шипка кафеава тоа во намалување - бело. Листови и цветови на полето глуварче дрога собрани во текот на цветни и корени - ископа во есен, се мијат со ладна вода, се сече на парчиња и се сушат на сонце. Во медицината, оваа билка се користи за подобрување на варењето и апетитот.

Инфузија на глуварче корен се користи за третирање на жолчни камења и запек. Ова растение може да бидат вклучени во медицинските чаеви и се користи за лекување на почетните фази на дијабетес. Во разни болести на кожата (furuncles, акни, дерматитис, предизвикани од лекови) екстракт од глуварче се користи уста.

Благодарение на своите корисни својства во традиционалната медицина се користи нашироко глуварче корен како expectorant, хипнотички и седативни, која, исто така, им помага на инфузија и за хемороиди. Еве еден од корените на инфузија рецепти се користи како choleretic агент. Една лажица суви корени на глуварче прелева со 200 мл врела вода и инсистираат на два часа. Пијалок инфузија треба да биде 15 минути пред оброк 1/3 чаша три пати на ден.

Taraxacum officinale поле е популарно познат како руски женшен. Но, корените на ова растение не се користи само во медицината, но, исто така, приготвува на температура како мирисна кафе.

лековити својства

Нејзините лековити својства на целиот свет го знае. На пример, во Кина, глуварчето се користи како diaphoretic и антипиретик и исцелители Бугарија, сок од своите корени ги третираат стомакот и цревата воспаление, анемија и заболувања на жолчниот меур.Германски билкари препорачуваме глуварче корен со уролитијаза и мочниот меур болести. Полска исцелители пропишани тинктура од ова растение со општа слабост и болести на црниот дроб. Во Франција, на инфузија од глуварче корен е пијан за намалување на холестеролот во крвта. Руската исцелители, исто така, верува дека Листовите на ова растение има корисен ефект на каснување од змија.

Еве неколку рецепти кои вклучуваат поле глуварче медицински.

Ако имате воспалени зглобови, се:

  • Глуварче корен светло 3;
  • 3 неколку elderberry;
  • 3 неколку Berberis vulgaris;
  • Tansy цвеќиња светло 3;
  • 3 хоп цвеќиња обичните зрак;
  • 4 зрак knotweed трева;
  • 4 зрак Hypericum perforatum;
  • Боровинките остава зрак 2;
  • 2 мал број на ленено семе.

Две лажици колекција пијалак 0,5 литри. врела вода во термос.

Во хронична интестинална атонија користите силна инфузија на глуварче корени. 1 лажичка мелени корени се прелива со чаша вода и се вари. Пијте 4 пати на ден пред јадење за една четвртина чаша.

Ако алергија е многу добра лушпа на корените на глуварче и burdock. Сецкани корените и мешање како резултат на материјали,Taraxacum officinale поле измери две лажици, истурете три чаши вода и инсистираат на 8 часа. Ова е проследено со инфузија варени за 10 минути. се пие пред јадење и навечер пет пати на ден за половина чаша.

слабеење

глуварче корен се користи не само за третман, но исто така и за губење на тежината, ја подобрува работата на дигестивниот тракт и одржува на вода-сол рамнотежа на телото, и излези на токсични и штетни супстанции, како што има лаксативно дејство. Ова растение се користи во каскада глад.

Се надеваме дека нашиот напис ќе се промени вашиот став за тоа, навистина благородна фабриката, која на прв поглед изгледа едноставно.

Видео: глуварче корен во Baburin

Видео: коренот на глуварче. Лекување на коренот на глуварчето

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Глуварче - корисни својства и контраиндикацииГлуварче - корисни својства и контраиндикации
Глуварче лицеГлуварче лице
Глуварче корени - апликацијаГлуварче корени - апликација
Officinale глуварчеOfficinale глуварче
Глуварче - лековити својстваГлуварче - лековити својства
Како да се направи мед на глуварчињата?Како да се направи мед на глуварчињата?
Глуварче Вино - рецептГлуварче Вино - рецепт
Глуварче слабеењеГлуварче слабеење
Глуварче сок - употребаГлуварче сок - употреба
Глуварче лисја - корисни својства и контраиндикацииГлуварче лисја - корисни својства и контраиндикации