LadyVu.com

Цревата колитис третман на народни лекови

третман на цревата колитис народни лекови

колитис

- воспаление на слузницата на колонот. Оваа болест се бара долготраен третман, врз основа секогаш на строга диета. Помогне на вашето тело се справат со болеста може да се користи не само лекови, но, исто така, народни лекови.

Третман на колитис клизма

колитис дебелото црево третман народни лекови може да се врши во почетната фаза на болеста. Ова може да се направи со помош на клизма со инфузија на камилица или кантарион.

решение рецепт

состојки:

  • суви трева - 10 g;
  • вода - 500 ml.

подготовка

Истурете ја камилица или кантарион вода што врие Свети Јован, под капакот на садот и заврши на ќебе. По 60 минути игра, смесата треба да биде филтер. Употреба инфузија може, кога тоа е собна температура.

Третман на улцеративен колитис врши од страна на таквите народни лек со што microclyster на морето buckthorn масло. Да го стори тоа, потребни се:

  1. Тип во stogrammovy шприц со катетер од 50-60 g buckthorn масло;
  2. Легнете на левата страна;
  3. Воведување на нафта во ректумот.

Обидете се да поминат во лежечка положба колку што е можно, а потоа на лекување ќе биде побрзо. Ако имаат акутен колитис, третман на овие народни лек треба да трае најмалку 30 дена.

Други народни лекови во колитис

Ако сакате да се третираат улцеративен колитис само народни лекови, не заборавајте да пиете лушпа од ленено семе и galangal корен.рецепт за супа

состојки:

подготовка

Истурете ленено семе и ризоми на galangal вода. Се вари 5 минути, на мозоци и кул.

Ова лушпа треба да се пие наместо вода, се додека не се излечи.

За третман на хроничен колитис ќе ви треба е лек од народната прополис тинктура.

улцеративен колитис третман народни лекови

рецепт тинктура

состојки:

  • Прополис - 10g;
  • Алкохол - 100 ml.

подготовка

Прополисот се сече на мали парчиња и пополнете го со алкохол. Кисна смесата треба да биде во темна топло место, тресење повремено. По 2 недели, вирус на инфузија.

Земи го еден час пред јадење три пати на ден, мешање 30 капки од тинктура во чаша вода.

Видео: запек третман домашни правни лекови

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ентероколитис - третманЕнтероколитис - третман
Синдром на нервозно дебело црево - Симптоми и лекувањеСиндром на нервозно дебело црево - Симптоми и лекување
Тонзилит Третман на народни лековиТонзилит Третман на народни лекови
Цревни билни терапијаЦревни билни терапија
Opisthorchiasis третман на народни лековиOpisthorchiasis третман на народни лекови
Третман на рак на дебелото црево народни лековиТретман на рак на дебелото црево народни лекови
Osteochondrosis Третман на народни лековиOsteochondrosis Третман на народни лекови
Ендометритис - третман на народни лековиЕндометритис - третман на народни лекови
Хроничен колитис - третманХроничен колитис - третман
Улцеративен колитис - третманУлцеративен колитис - третман
» » » Цревата колитис третман на народни лекови