LadyVu.com

Тинктура од burdock - лековити својства

Тинктура од burdock лековити својства

Burdock - растение од категоријата на оние кои не се сфати сериозно. Неговиот многумина го сметаат за заеднички плевел, дури и не си ги замислува колку тоа е вредно за традиционална медицина. Лековити својства на burdock тинктура се дозволи употреба на средство за борба против разни болести. Во повеќето случаи, тоа делува многу поефикасна инфузија на скапи лекови.

Корисни својства и контраиндикации burdock тинктура

Главната тајната на популарноста на burdock - во својата богата медицински состав на витамини и елементи во трагови. Корени, листови и семки од растение содржи:

 • смоли;
 • слуз;
 • протеини;
 • етерични масла;
 • танини;
 • минерални соли;
 • аскорбинска киселина;
 • zhiropodobnye киселина.


Меѓу лековити својства на burdock тинктура вклучуваат:

 • диуретик;
 • средство за дезинфекција;
 • лаксативен;
 • антимикробна;
 • diaphoretic;
 • choleretic;
 • антисептик;
 • благотворно;
 • анти-воспалителни.

Со инфузии може ефикасно чистење на организмот во целина, а особено на крвта од токсини. Значи тој исто така ви заштедува од тешка чешање, така што се смета за неопходни за алергии и дерматолошки заболувања. Многу експерти тврдат дека со користење Lopukhova тинктура може да се бори рак и дијабетес во различни фази.

Примена на терапевтски својства алкохолат burdock во пракса

Подготви тинктура може да биде од различни делови на burdock. Секој дел од средствата ќе бидат корисни во свој начин и применува тоа ќе биде можно да се справи со различни болести:

 1. Тинктура од burdock семиња - одличен лек за честа или хроничен запек. Да се ​​подготви треба да се прелива вода што врие за околу дваесет грама семе. Еден час подоцна, медицината ќе биде подготвен, тоа само ќе се обидуваат и да потрае неколку лажици три пати - четири пати на ден.
 2. треба да се медикаментозни посебно вниманиеBurdock корисни својства и контраиндикации тинктура својства на burdock корен тинктура. Во медицината, овој производ се користи, можеби повеќе и повеќе. Тоа ефикасно третира гастритис, хемороиди, дијатеза, егзема, чир на желудникот и дуоденален чир. Подготовка на медицината. Пие ракија половина чаша топла потреба најмалку три пати на ден.
 3. За подготовка на инфузии потребни на остава 60 g сува смеса и три чаши вода што врие. Инсистира на такво средство требало околу четири часа. Исцеди и се излади малку тинктура, може да се пие една чаша три пати на ден. Главните индикации за употреба - уролитијаза, чиреви, проблеми со црниот дроб.

Видео: burdock лековити својства.

Видео: да се запре растот сок цисти HELP и burdock корен

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Primrose - корисни својства и контраиндикацииPrimrose - корисни својства и контраиндикации
Burdock корен екстрактBurdock корен екстракт
Црвена детелина - лековити својства на холестеролЦрвена детелина - лековити својства на холестерол
Burdock - корисни својстваBurdock - корисни својства
Марин корен - лековити својства и контраиндикацииМарин корен - лековити својства и контраиндикации
Calamus корен - лековити својства и контраиндикацииCalamus корен - лековити својства и контраиндикации
Тинктура од burdock на вотка - применаТинктура од burdock на вотка - примена
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Burdock заминува за косаBurdock заминува за коса
» » » Тинктура од burdock - лековити својства