LadyVu.com

Експекторанс билки

експекторанс билки

За лекување на кашлица, чистење на белите дробови, во кои се акумулирани флегма - во овој случај, и да ви помогне такси билки, кои нежно, а во исто време ефикасно да придонесе за чистење.

Експекторанс билки се многу - тие можат да се соберат и да се подготви себе си, или да купат готови во аптека.

Со цел да се постигне позитивен ефект, потребно е да се пие чај од билки најмалку 4 пати на ден, но да ги собереш на приемот е потребно, така што нема да предизвика кашлица во текот на ноќта - околу 3 часа пред спиење треба да пијат последниот дел.

Исто така, за лекување на кашлица билки може да се направи се затоплува вдишување, ако не се мачат треска - ова ќе ви помогне да се загрее на бронхиите и да им обезбеди со корисни материи преку растенијата парови.

Експекторанс билки за сува кашлица

Ако кашлица се карактеризира со сувост, тогаш ова бара наплата на растенија, кои liquefy на флегма и слуз-формирање. Ако тоа не е направено, тоа е можно да се постигне компликација на сува кашлица - трахеит.

Пред се за третман на сува кашлица треба да ги исполнат главниот услов - да пијат колку течноста што е можно повеќе. Ако се соочува со тешка кашлање одговара, иако е корисна супа со маточина или нане. Чајот може да додадете лимон и мед - тоа ќе се зголеми отпорноста на телото.

Вдишување врз еукалиптус смири воспалението и inula чај олесни формирањето и искашлување на секрет. За разлика од агресивна акција на Тасев биле, нард дава мека сила, и така се препорачува да се земе на лекарите, ако кашлица се уште не се намокри.

Најдобрите експекторанс билки за бронхитис, ако тоа е придружено со сува кашлица, - мајка и маќеа, нане, риган и камилица. Камилица треба да се комбинираат со било кој од овие билки - тоа е и дезинфицира, го намалува воспалението и ги лекува раните.

Пеперминт смирува и промовира формирањето на слуз и подбел мајка и оригано иритираат ткива и да се промовира искашлување на секрет.

Што експекторанс билки индициран за влажна кашлица?

Кога има кашлица, може да се користи во третманот на билки кои го стимулираат.

Прво билка експекторанс кашлица во овој случај - коренот на Тасев биле, бел слез, невен и старешина.Тасев биле корен може да се приготвува на температура како чај, инхалации врз основа на него, или на сите - да се џвака. Таа е богата со витамин Ц и промовира брзо закрепнување. Земајќи Тасев биле корен во раните денови на болеста, може да се спречи компликации како што се кашлица.

Бел слез корен е исто така познат за expectorant акција. Покрај тоа, таа liquefies флегма, што го прави полесно да кашла.

Невен е позната по својата рана-лекување својства, како и стимулирање на имунолошкиот систем.

Експекторанс билки пневмонија треба да имаат благ ефект, како и својствата на активирање на имунолошкиот систем. Погоден за кантарион и мудрец овој Свети Јован - кога тие се користат заедно, излегува на дрога со смирувачки ефект врз слузницата, а во исто време има муколитични сопственост.

Горенаведените билки може да се користи во форма на чај и се вдишува. Диши во текот на пареа, за најмалку 15 минути, но постапката се направи кога по конференцијата не ќе мора да дишат ладен воздух.

Експекторанс билки за пушачи

За пушачите, тоа е важно да се билки кои го неутрализира иритирачки ефект на катран и никотин. За таа цел, чорби врз основа на нане, Motherwort и маточина. Еукалиптус инхалација, како и во случај на сува кашлица, тука ќе биде корисно.

Експекторанси такси билки

Експекторанси обвиненија се нумерирани од 1, 2, 3 и 4.

Торакални колекција №1 Тој содржи:

 • остава мајка и маќеа;
 • бел слез корен;
 • оригано.

Торакални колекција №2 Тој содржи:

 • Тасев биле корен;
 • хлебните лисја;
 • мајка и маќеа.

Торакални колекција №3 Тој содржи:

 • анасон овошје;
 • бел слез корен;
 • Тасев биле корен;
 • експекторанс билки за сува кашлица
 • мудрец;
 • борови пупки.

Торакални колекција №4 Тој содржи:

 • calendula;
 • рузмарин;
 • камилица;
 • Тасев биле корен;
 • нане лисја.

Такси може да се купи во аптека или да направите свој.

Видео: SDC: Детски полнење. Експекторанси. Медицина во Хонг Конг - д-р Komarovsky

Видео: кашлица. Народни лекови за лекар

Видео: Чистење на белите дробови. Чистење на белите дробови на народни лекови.

Видео: хлебните (трева). Корисни, лековитите својства, што се користи во народната медицина

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сува кашлица?Сува кашлица?
Експекторанси народни лековиЕкспекторанси народни лекови
Експекторанс кашлицаЕкспекторанс кашлица
Билки за кашлицаБилки за кашлица
Кашлица кај детеКашлица кај дете
Кашлица во текот на спиењето на дететоКашлица во текот на спиењето на детето
Отколку да се третираат влажна кашлица кај децата?Отколку да се третираат влажна кашлица кај децата?
Сува кашлицаСува кашлица
Како да се сведуваат само на флегма од бронхите?Како да се сведуваат само на флегма од бронхите?
Како да се третираат кашлица пушач?Како да се третираат кашлица пушач?
» » » Експекторанс билки