LadyVu.com

Пиелонефритис - третман на народни лекови

третман пиелонефритис народни лекови

Пиелонефритис - воспалителна бубрежна болест заразна природа, предизвикани од разни микроорганизми спаѓаат во рамките на бубрезите со струја на заразена крв, лимфа или урината. Болеста обично е проследен и со замор, намален имунитет, хипотермија, оштетување на бубрезите mocheottoka во врска со разни болести. Одделени акутен пиелонефритис се случуваат одеднаш, и хронични.

Симптоми и третман на пиелонефритис

Симптоми на акутен пиелонефритис:

  • треска;
  • болка во лумбалниот регион;
  • промена на бојата на урината, болно мокрење;
  • слабост, гадење.

Хроничен пиелонефритис може да тече значително асимптоматски за мало зголемување на температурата долга подготовка, но може периодично острат државата.

пиелонефритис Третманот вклучува следново:

  1. Исхрана - да се зголеми внесот на течности, елиминирање на остри, пржени, солена и мрсна храна, се јаде повеќе свежа растителна храна.
  2. Антибиотици и анти-инфламаторни лекови, враќање на протокот на урина.
  3. Хируршки третман - кога конзервативен третман да не ги искористи.

На акутна форма е излекувана за 2 недели, и третманот на хронична тоа може да потрае неколку месеци. Во последниве години, третманот на пиелонефритис ефикасно практикува хомеопатијата, особено хронична. Хомеопатски лекови можат да влијаат на коренот на болеста, кои влијаат врз интегритетот на организмот и радикално. Главната работа - да се најде надлежните експерт. Кој ќе го пропишува право третман.

пиелонефритис третман на народни лекови

Како помошен метод, можете да го користите на располагање во домот средства. Третман на акутен и хроничен пиелонефритис повторување на сцената народни лекови треба да се комбинираат со одмор во кревет, наоѓање на топло да се почитуваат строг режим на исхрана и пиење. Многу корисно да се користи овошни пијалаци и задушени боровинки, малини, како што се анти-воспалителни ефекти. Корисни растителна храна, која има диуретично дејство: лубеница, тиква, диња. Општо земено, тоа е препорачливо да се вклучат во исхрана храна која содржи големи количини на витамини Б, Ц, Ц и калиум.

Третман на пиелонефритис билкиЗа да се олесни состојбата користат билки кои помагаат да се намали воспалението, чистење на уринарниот тракт од бактерии, го регулира метаболизмот, ја зголеми вкупната отпорност на организмот. ефикасноста на наплатата за подготовка на инфузии:

  1. Измешајте 2 дела ленено, 3 делови од нане лисја, пченка stigmas и борови пупки, 4 делови коњско опавче (трева) и 5 ​​делови од кантарион билки рузмарин и пука Свети Јован.
  2. Земете 1 дел од овошјето на коријандер, бел слез корен, Leonurus трева, цвеќиња смил, хлебните лисја, борови пупки, 2 дела од невен цвеќиња, лисја, боровинки, и кантарион билка knotweed Свети Јован.

За да се подготви 2 лажици издробени билни мешавина додадете 0,5 литри врела вода и да им помогнам на капакот на топло место за 8 - 10 часа. Земете инфузија на првиот рецепт три пати на ден за една третина чаша за 14 дена. Следно, направи пауза од две недели, а се применува билни третман за вториот рецепт. Потоа - пауза повторно и примената на првата колекција.

Третман на пиелонефритис прополис

Прополисот има аналгетик и анти-инфламаторен ефект, се користи како популарен метод на третман на пиелонефритис. На база на нафта може да се подготви за орална администрација. За таа цел, 100 гр топла стопен путер додадете 10 гр мелени прополис, покритие за 20 минути, мешајќи повремено. Понатаму, на маса се загрева полека до 90 степени, а потоа се филтрира. Земете масло 3 пати на ден за еден час пред оброк.

Третманот со пијавици пиелонефритис

Hirudotherapy користи во интегриран пристап за лекување на болеста во врска со лековити и фитотерапија. Во овој случај, пијавици се сместени во лумбалниот дел. пиелонефритис билни терапијаметод ефект: подобрување на микроциркулацијата во бубрезите, намалување на воспаление, оток и болка, стимулација на подвижноста на уретерот.

Третман на пиелонефритис во бременост и лактација

Бремени жени и доилки, исто така, направи без антибиотици дозволено во овој период. Како по правило, бремени жени се третираат во болница. За време на третманот, доилки не можат да имаат да се одвикнување, како некои современи лекови може да се користи во овој период. Се препорачува да се комбинираат лековите со билни decoctions, по консултација со лекар.

Видео: Како да се третираат пиелонефритис народни лекови

Видео: пиелонефритис Третман народни лекови

Видео: хроничен пиелонефритис. народни лекови

Видео: пиелонефритис Третман народни лекови

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болки во бубрезитеБолки во бубрезите
Пиелонефритис во бременостаПиелонефритис во бременоста
Уролошки заболувањаУролошки заболувања
Третман на пиелонефритис кај жените - лековиТретман на пиелонефритис кај жените - лекови
Воспаление на бубрезите - симптомите, третман и лековиВоспаление на бубрезите - симптомите, третман и лекови
Антибиотици со пиелонефритисАнтибиотици со пиелонефритис
Гестациски пиелонефритисГестациски пиелонефритис
Бубрежен ултразвук за време на бременостаБубрежен ултразвук за време на бременоста
Полиурија - СимптомиПолиурија - Симптоми
Пиелонефритис во бременостаПиелонефритис во бременоста
» » » Пиелонефритис - третман на народни лекови