LadyVu.com

Јоргованот - лековити својства

јоргованот лековити својства

Јоргованот - исклучителна убавина на растенијата, цвеќињата на кои имаат одлични и со ништо да се спореди со мирис. Цути, обично во доцна пролет или почетокот на летото за три недели. Лековити својства на заеднички јоргованот на старите беа добро познати, а фабриката е широко се користи во народната медицина. Сега многу се заборави дека јоргованот привлекува не само убавината и уникатен мирис, неговите лековити својства, исто така, не треба да се потценува. Ова растение е во состојба да обезбеди помош во справувањето со различни болести.


Како да се соберат јоргован?

Во медицински апликации кои се користат и цвеќиња, а лисјата на јоргованот. За почеток, тие мора да бидат соодветно подготвени и суви. Гранки на јоргованот подобро да се намали кога цвеќињата се уште се во пупка државата. Ги избришете треба виси на отворено.

Лисја, исто така, може да се собираат во текот на мај и јуни. Потоа, ги шири во слој на површината, сушени во добро проветрена просторија. Чување правилно подготвени и суво јоргован може да биде до две години.

Која се третира со нежни?

Јоргованот навистина е неверојатна растение и неговите лековити својства се применуваат за широк спектар на bolezney.Osnovnye опсегот:

 • антипиретик;
 • анти-воспалителни агент;
 • анестезија;
 • со нефролитијаза;
 • на дијабетес;
 • со болки во зглобовите;
 • гнојни рани.

Антипиретски својства јоргованот

се добро шоу лековитите својства на нежни цвеќиња во борбата против топлина:

 1. Потребна е неколку лажици суви цвеќиња за да се пополни 500 g вода што врие и оставете да кисна.
 2. Земете еден пие три пати на ден треба да биде топло.

Анти-воспалителни својства на јоргованот

За да се забрза зараснување на рани, може да се користи како анти-воспалителни агент јоргованот:

 1. Една чаша суво цвеќе јоргованот внесе вотка пивце за неколку недели.
 2. Потоа, како резултат на инфузија во форма на лосион може да се примени на погодената област.

Јоргованот како анестетикСе користи како средство за традиционална медицина, а лисјата на јоргованот, лековити својства кои помагаат да се справат и со главоболки. За третман е најдобро да се земе на свежо бере листови на јоргованот и едноставно да ги применуваат во челото.

Нежни со нефролитијаза

Ако тортура камења во бубрезите, исто така можете да ги искористат предностите на лековитите својства на јоргованот:

 1. Исушени цветови на јоргованот, лековити својства која ефикасно помага со камења во бубрезите, треба да додадете вода.
 2. А потоа се вари за една четвртина од еден час.
 3. Како резултат на пијалок, разредена со вода, мора да се користи за половина чаша три пати на ден.

Јоргован во дијабетес

За третман на дијабетес со пупки се користат нежни растенија. Соберете пупки во рана пролет е потребно. А мала количина на пурпурна пупки да се прелива вода и се вари минимална топлина за една четвртина часа. Како резултат на супа може да се разреди со малку вода и да се зема орално три пати на ден.

Нежни со болки во зглобовите

Ако станува збор за болки во зглобовите, можете да го користите на лековитите својства на цвеќе на јоргованот, кој и да помогне со артритис, реума, и таложење на соли:

 1. Нежни цвеќиња во овој случај треба да се пополни шише од половина литар, а потоа додадете алкохол.
 2. Оставете го да се влее во темница за три недели.
 3. Течноста е тогаш е потребно да се исцеди темелно.

Завршени алкохол тинктура може да се користи за да се компресира или се фаќа нежни цвеќиња лековити својстваболки во нејзиниот дамки. Покрај тоа, лекот може да се користи и во внатрешноста, разредување 30 капки од тинктура на добиената вода и преземање на еден месец пред оброк.

Нежни со гнојна рани

Меѓу другото, лековитите својства на јоргованот остава suppurating рани помош очисти. За третман е потребно за мелење на свежо бере листови на јоргованот, во прилог на раната и заврши добро. Преврски на рани мора да биде неколку пати во текот на денот. Остава нежни ефикасно да се справат со гноен депозити се протега од раната.

Видео: јоргованот. Пурпурна магла.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Виолетова боја во облекатаВиолетова боја во облеката
Јоргован во народната медицинаЈоргован во народната медицина
Јоргованот - садење и заштитаЈоргованот - садење и заштита
Јоргованот лежај - Магистер КласаЈоргованот лежај - Магистер Класа
Јоргованот деверуша фустанЈоргованот деверуша фустан
Тинктура од јоргованотТинктура од јоргованот
Бели нежни - лековити својстваБели нежни - лековити својства
Виолетова блузаВиолетова блуза
Јоргованот Вечерна облекуваЈоргованот Вечерна облекува
Од што да се носат јоргованот фустан?Од што да се носат јоргованот фустан?
» » » Јоргованот - лековити својства