LadyVu.com

Полипи во вагината

полипи во вагината

Полип е прекумерен раст, зголемување, формирање на непознато потекло. Полип на вагината се состои од густа или меките ткива боја површина бледо розева боја, а во воспаление пурпурно-црвена боја. Ова полип се појавува во вагината и изгледа како брадавица, кој се смета за абнормално формирање на кожата. Полипи - заеднички болести, но се речиси секогаш бенигни и не предизвикуваат никакви проблеми за женското тело. Полипите се разликуваат во големина, поголем полипи, на поинтензивна болка во стомакот.

Симптоми на полипи во вагината

За долго време на полипи во вагината не се појавиш, а само медицински преглед може да открие појава на полипи. Многу гинеколошки болести придонесуваат за појава на клинички симптоми: крварење, болки во сексуален однос, непријатност во вагината. Локација полипи различни. Се од ист тип на полипи вулвата, наредени како на вулвата, а нивното присуство може да се открие на влезот во вагината. Понекогаш полипи може да се наоѓа било каде во вагината и во бременоста го зголемува бројот на нив.

Причините за вагината полипоза



Се 'уште не е јасно до крајот на причините за вагината полипи. Многу се претпостави дека појавата на полипи се поврзани со нарушување на ендокриниот систем кај жените, мигрирале од гинеколошки заболувања, што е особено точно на грлото на штета. Големо значење имаат хормонални нарушувања, особено за време на бременоста. Често, вирусот предизвикува полип папилома лице.

Дијагноза на вагинален полипи

Без особени тешкотии за да се дијагностицира присуство на полипи со визуелна инспекција гинеколог. Колпоскопија се користи само кога има потреба да се потврди дијагнозата. Понекогаш треба да се хистолошка или цитолошки преглед. Ако ви треба дијагноза на осомничени сарком, диференцијална дијагноза, биопсија.

Третман и превенција

Ако полипи донесе болка, печење, чешање или полип е повреден, сите третман ќе се намали на отстранување на силите. Носат на хемикалии за третман се користи ласерски коагулација користење на електрична струја. Дури и ако полипи се речиси секогаш бенигни, тоа е подобро да се исклучи присуството на клетките на ракот во такви израстоци.

Видео: Полипи во внатрешноста на вагината

Видео: гранулација полип препоните епизиотомија при породување.

Видео: вагинален полипи кај кучиња, Vaginoscopy, vaginoscopy за куче

Видео: вагинален полипи кај кучињата / полипоид вагиноза

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Полипи на жолчното ќесеПолипи на жолчното ќесе
Полип на цервикалниот канал за време на бременостаПолип на цервикалниот канал за време на бременоста
Полипи во матката - причинитеПолипи во матката - причините
Аденоматозна полипи на ендометриумотАденоматозна полипи на ендометриумот
Што е грлото на матката?Што е грлото на матката?
Полипи на матката - СимптомитеПолипи на матката - Симптомите
ProctopolypusProctopolypus
Ендометријален полипи - СимптомиЕндометријален полипи - Симптоми
Ендометријален полипи - третманЕндометријален полипи - третман
Полипи во стомакотПолипи во стомакот
» » » Полипи во вагината