LadyVu.com

Celandine билки - употреба во гинекологија

celandine билки се користат во гинекологија

Фактот дека некои растенија имаат лековити својства, познат на многумина, и покрај овој факт се потврдува и со научните истражувања и медицинска пракса. Еклатантен пример за широката употреба на celandine

во гинекологијата.

Употребата на celandine во гинекологија

Celandine - разгранета растение кое му припаѓа на семејството на афион, скромен, така расте насекаде од мај до средината на септември, цветови и носи плодови неколку пати во текот на летото.

Од античките времиња, жените се користи за медицински цели, вклучително и за разни болести сексуалната sistemy.Primenenie celandine билки во гинекологија поради своите антибактериски и анти-воспалително дејство. Во последниве години, се покажа способноста на растението да го суспендира на растот на канцерогените тумори.

Обично, во гинекологија се лековити својства антенски делови од celandine, која содржи голем број на алкалоиди, флавоноиди, органски киселини, горчливо и задоцнија супстанции, етерично масло, каротин и витамин Ц.

Употребата на тинктури на celandine во гинекологија

Тинктура од Celandine и свеќи врз основа на него биле успешно се користи гинекологија во комбинација со други лекови, како и посебно за лекување на кандидијаза, вагинитис, воспаление на слузницата на матката, кои произлегуваат на позадина за добивање на разни инфекции. Инфузијата може да се користи во внатрешноста како и се користат за Douching и бањи.За секоја специфична болест тинктура е подготвен во различни пропорции, покрај практиката за додавање на други билки за максимален ефект.

На пример, кога е потребно coleitis и дрозд една лажица билки, истурете чаша врела вода, нека пијалак и пијат три пати на ден.

Со оглед на фактот дека Douching по гинекологија отсекогаш бил ефективен начин за борба против воспалителни процеси, за овие цели, како што се практикува од страна на користење на тинктури од celandine. Кук, кој може да биде како што следува: 30 грама суви растенија се прелива три литри врела вода или 1,5 лажици собирање celandine Невен во еднакви пропорции, истурете две литри вода, нека пијалак и вирус.

Исто така, поради своите уникатни својства, celandine се користи за лекување на грлото на ерозија и цисти на јајниците.

Може да се користи како алтернатива билни инфузии свеќи со celandine, тие се многу лесен за употреба и не се толку ефикасни како. Во повеќето случаи, свеќи се доделуваат за отстранување на јајниците циста.

Видео: The Movie 2 (8). Целиот циклус на разговори во врска со билни третман. EF Zaitseva

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Celandine акниCelandine акни
Celandine во народната медицинаCelandine во народната медицина
Како да го користите celandine акни?Како да го користите celandine акни?
Celandine тинктура со вотка - рецепт и употребаCelandine тинктура со вотка - рецепт и употреба
Celandine воCelandine во
Celandine на папиломиCelandine на папиломи
Celandine во козметологијата домаCelandine во козметологијата дома
Третман на црниот дроб celandineТретман на црниот дроб celandine
Тинктура од celandineТинктура од celandine
Celandine третман во вашиот домCelandine третман во вашиот дом
» » » Celandine билки - употреба во гинекологија