LadyVu.com

Воспаление на додатоци - Причини

воспаление на додатоци причини на

Веројатно, сите девојки слушнале од своите мајки, што треба да се грижи додатоци не седат на ладно, да се спречи замрзнување нозе, и, се разбира, да носат јакна е подолго. Но, тоа не е сите причини воспаление на додатоци

жените.

Воспаление на матката или на друг начин аднекситис - болест на женскиот репродуктивните органи, придружени со воспаление на јајцеводите, јајниците, и лигаментите кои ги поддржуваат. Последиците од оваа болест се многу сериозни за здравјето на жените и на моменти го зголемува ризикот од компликации, што може да доведе до неплодност, ектопична бременост, па дури и отстранување на јајцеводите. Затоа, неопходно е да се знаат симптомите, предизвикува воспаление на додатоци и да добијат навремено лекување.

Причините за појава на воспаление на додатоци

Главните причини за воспаление вклучуваат:

  • инфекција, сексуално преносливи болести, како што се: кламидија, трихомонијаза, гонореја, mycoplasmosis, кандидијаза и други;
  • нерв вирус, намалување на имунитетот, хронични заболувања (дијабетес, HIV, итн) може да стане активирањето;
  • механички причини - Овие вклучуваат оштетување за време на породувањето, абортус, присуството на спирала, голем број на сексуални партнери и незаштитен секс;
  • не заборавајте за лична хигиена.


воспаление Третманот зависи од причината, тој бил повикан. Но, во принцип, прво мора да се работи на инфекција со антибактериски лекови ако болеста е предизвикана од тоа, а потоа отстранете воспаление, предизвикува воспаление на додатоци кај женитекога тешка болка - прима лекови против болки, понатаму физиотерапија.

Ако не ви се оди на крајот од третманот, воспалението може да се повтори или да се развие во хроничен процес, кој можеби ќе треба да се третира хируршки. Но, во секој случај тоа не е неопходно да се само-лекувам, лекарот ќе ви го изберат најефикасниот метод, земајќи ги предвид сите карактеристики на болеста, во твојот случај.

Чувајте се далеку од младите мора не само чест, но, исто така, додатоци, па затоа мора да се запомни дека воспаление на матката, постојат голем број причини.

Видео: Chittapad - Езотерични поради болест. Долниот дел на грбот, воспаление на додатоци, миопија

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Додатоци кај женитеДодатоци кај жените
На левата страна аднекситисНа левата страна аднекситис
Зошто е ектопична бременост?Зошто е ектопична бременост?
Воспаление на грлото на маткатаВоспаление на грлото на матката
Воспаление на јајниците - симптомитеВоспаление на јајниците - симптомите
Хронична аднекситис - СимптомиХронична аднекситис - Симптоми
Студ јајниците - СимптомитеСтуд јајниците - Симптомите
Воспаление на додатоци - третманВоспаление на додатоци - третман
Десен аднекситисДесен аднекситис
Акутна oophoritisАкутна oophoritis
» » » Воспаление на додатоци - Причини