LadyVu.com

Воспаление на грлото на матката - третман

третман воспаление на грлото на матката

Околу 30% од случаите на гинеколошки болести изнесува воспалителни промени во вагината, грлото на матката, вулвата. Тие можат да бидат предизвикани од страна на многу различни фактори: повреди и механички ефекти (облечен песар, сексуален контакт, Douching

, абортуси, породување, дијагностички киретажа), заеднички заразни болести, разни микроорганизми кои навлезат во каналот на грлото на матката.

воспаление на грлото на матката е исто така, повика цервицитис. Често придружени со воспаление на грлото на матката coleitis, ерозија, ектропија, салпингитис, ендометритис, и други, кои можат да доведат до непријатни последици за жените. Затоа, важно е да се време да се оди на лекар и да добијат соодветен третман.

Симптомите на воспаление на грлото на матката

Во случај на акутни воспалителни симптоми во форма на гној или мукозните исцедок од вагината, понекогаш тие се придружени досадна болка во долниот дел на стомакот. Други жалби од пациентите најчесто се резултат на истовремена болести (salpingoophoritis, ендометритис, уретритис).Хронично воспаление се карактеризира со мало преципитати форма, понекогаш чешање и печење во вагината.

Отколку за лекување на воспаление на грлото на матката?

Арсеналот на модерната медицина постојат бројни методи на терапија на воспаление на грлото на матката, чија примарна цел е да се елиминираат него предиспонирачки фактори и слични болести.

Да се ​​излечи воспалението на грлото на матката пред primenyaeyutsya методи како што се антибиотици и антивирусна терапија.

  1. Кога хламидијална тетрациклини употреба цервицитис, макролиди, азалиди, кинолони.
  2. Кандида цервицитис бара употреба на Diflucan.
  3. Во третманот на воспаление на грлото на матката, исто така, ги користат локалните комбинирани средства во форма на креми и вагитории.
  4. По третманот субакутна се спроведува на грлото на матката и вагината Dimexidum, сребро нитрат решенија или chlorophyllipt.
  5. како да се излечи воспалението на грлото на матката
  6. Особено тешко се третираат cervicitises вирусна карактер. На пример, во случај на генитален херпес третман е потребно долго време и вклучува употреба на антивирусни лекови, ИГ antiherpetic, имуностимуланси и витамини. За третман на ХПВ користи цитостатици, inteferony отстрани брадавици.
  7. Атрофичен цервицитис третирани со локалните естроген да се врати на епителните ткива и нормалната флора.
  8. Хронично воспаление често се третираат со хируршка методи со истовремен третман на истовремена болести и за обновување на природната микрофлора.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Полип на цервикалниот канал за време на бременостаПолип на цервикалниот канал за време на бременоста
Воспаление на грлото на матката каналВоспаление на грлото на матката канал
Третман на хронична цервицитисТретман на хронична цервицитис
Третман на цервикален ерозија со ласерТретман на цервикален ерозија со ласер
Воспаление на грлото на маткатаВоспаление на грлото на матката
Што е грлото на матката?Што е грлото на матката?
Бели крвни клетки во тестБели крвни клетки во тест
Крв грлото на матката - ПричиниКрв грлото на матката - Причини
Атрезија на грлото на матката каналАтрезија на грлото на матката канал
Иглена аспирациона биопсија на ендометриумотИглена аспирациона биопсија на ендометриумот
» » » Воспаление на грлото на матката - третман