LadyVu.com

Жолта вагинален исцедок

жолта вагинален исцедок

Во вагината слуз жените се произведува постојано. Тоа придонесува за подмачкување и чистење и доаѓа природно во форма на распределба. Присуството на мали секрети - слуз или бело - е норма на женското тело. Но, ако на вагиналниот секрет стане жолта, потребно е да се обрне внимание.

Причини за жолт вагинален исцедок

Ако белците се стекна со жолтеникава нијанса, тоа не мора да значи присуство на болеста. Неопходно е да се обрне внимание не само на боја, но, исто така, избор на мирис, текстура. Жолтеникав вагинален исцедок, не се придружени со чешање, печење и други непријатни симптоми кои може да биде норма за ова. Во исто време, тие мора да бидат вообичаени доследност и без риби мирис, можеби малку повеќе изобилство од вообичаените белците. Причината за ваквите промени во боја може да биде хормонални промени поврзани со бременоста, овулација, предменструален период.

Некои жени со промена Селектирај почетокот месец: за неколку дена на вагиналната слуз остава со жолта или крем подмножества - честички на менструалната крв.Друга причина за жолта побели од вагината е присуството на воспаление на вагината и на другите органи на урогениталниот систем на жената. Ако забележите било невообичаен исцедок стана непријатност во вагината, како и други вознемирувачки симптоми, треба да се консултирате со вашиот лекар за дијагноза и третман. Жолта празнење може да биде знак за многу сериозни инфекции.

Жолта вагинален исцедок како симптом на болеста

Ако се погледне на природата на жолт секрет, за нив тоа е можно да се сомнева на присуство на болеста.

  1. Силен гној како исцедок со жолта нијанса, проследено со болка во долниот дел на грбот, често мокрење, непријатност за време на сексот и менструацијата може да се зборува за акутни аднекситис - oophoritis. Слични феномени плус надуеност и губење на апетитот забележани во салпингитис - воспаление на додатоци.
  2. Чешање, оток на усните и жолта празнење - најверојатно знак на вагинитис. Поврзани симптоми се изразени во болки во стомакот и за време на сексот. Само докажува бактериска вагиноза - повреда на микрофлора на вагината и од решението на неспецифични микроби.
  3. Кога грлото на ерозија се ретки жолто исцедок. Ние треба да се обрне внимание на овој факт, особено ако тоа се случува по сексуален однос.
  4. Инфекции, сексуално преносливи инфекции се речиси секогаш во форма на патолошките манифестации на жолта празнење: пенест, со многу лош риби мирис - знак на трихомонас, жолта гној предизвикани од хламидија и gonococci закачите на вагинален исцедок зеленкаста нијанса и смрдлива мирис.

Уште еднаш, ве молиме забележете дека појава на невообичаен исцедок жолта боја, заедно со други непријатни симптоми - причина да го посетите вашиот гинеколог.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вагинален исцедок како носнаВагинален исцедок како носна
Вагинален исцедокВагинален исцедок
Мукозните исцедок од вагинатаМукозните исцедок од вагината
Зеленикаво исцедок кај женитеЗеленикаво исцедок кај жените
Кафеав исцедок пред раѓањетоКафеав исцедок пред раѓањето
Распределба пред овулацијатаРаспределба пред овулацијата
Слуз од вагинатаСлуз од вагината
Слуз кај женитеСлуз кај жените
Браун вагинален исцедокБраун вагинален исцедок
Бел исцедок без мирисБел исцедок без мирис
» » » Жолта вагинален исцедок