LadyVu.com

Чешање во текот на бременоста

Чешање во текот на бременоста

Бременост вклучува голем број на значајни промени во телото на бремена мајка. Жената станува се повеќе чувствителни на промените на внатрешниот и надворешни влијанија. И еден од можните непријатност за време на бременоста е силно чешање на кожата. Тоа може да се случи во било кој период, се повеќе загрижени за ноќта кога нема оттргнува жена мисли и дела. Локализација на чешање варира. Најчесто за време на бременоста нарушува чешање градите, стомакот, рацете, нозете, и тоа може да се случи во вагината.

Во третиот триместар од бременоста е силен јадеж може да биде симптом на холестаза (жолчните стаза). Од вообичаените чешање е различна локализација (раце, нозе), отсуството на осип, насликани во темна боја на урината и фецесот во светлина. Во присуство на овие симптоми треба да бараат третман од страна на гинеколог. Доколку е потребно, лекарот може да препорача дури и поттикнување на предвремено раѓање.

Понекогаш на бутовите, на стомакот (особено во областа на стрии) може да се појави црвен осип кој е придружена со чешање. Ова е polymorphic дерматоза бремена. Тој е безопасен, но тоа му дава непријатност. стомакот чешање во текот на бременоста е поврзан со растегнување на кожата се должи на брзиот раст на матката. Во оваа ситуација, можете да го користите специјални креми за стрии, стероид масти. Под влијание на крем кожата станува влажна и еластична, ја намалува чешањето. По раѓањето, чеша потполно исчезнува.

Чешање во вагината за време на бременостаБремена жена е зајакната вагинален секрет, кој е поволна средина за развој на микробиолошки флора. Ако сликата е придружен со дрозд и други габични заболувања кои често се јавуваат во текот на бременоста, чешање на вагината и клиторисот може да биде многу интензивна и да донесе многу непријатности. Инфекција на гениталниот тракт, особено за време на бременоста може да биде многу опасно. нејзиниот третман мора да се справи со гинеколог.

За да се спречи вагинален чешање во текот на бременоста, обидете се да се третираат сите хронични заболувања на женскиот репродуктивен систем се уште е во фаза на зачнувањето планирање. Ограничете го внесот на алкохол, елиминирање на пушењето, организира балансирана исхрана, да се избегне силна стресови.

Како можам да го намали чешање на кожата во текот на бременоста?

  • Од кои повеќето се со туш, бања со овесни брашно, избришете тело крпа, натопена во топла вода, можно е со додавање на оцет.
  • По туширање, се фаќа во кожата на невен маст со неколку капки масло од лаванда. Маслото треба да биде природен, високо-квалитетни, докажана компанија. Во никој случај не се користат евтини масла од аптека, како што може да ја влоши ситуацијата и да предизвика алергии.
  • Можете да направите лосион со камфор и ментол.
  • Кога телото е чешање во текот на бременоста нега на кожата со помош на неутрален млеко или специјални масла за бремени жени.
  • Употреба adsorbents како што активиран јаглерод за чистење на дебелото црево. Многу добро enterosgel лек кој помага да се намали не само чешање, но утрото болест што се случува за време на бременоста.
  • Користење gepatoprotektorov (karsil, Essentiale) поддршка на црниот дроб, spasmolytics (Nospanum) ќе се олесни протокот на жолчката од жолчното кесе. Ако чешање е поврзана со повредата на билијарниот тракт, тоа е намалена. Но, пред да земете лекови секогаш треба да се консултираат со лекар и заразни болести, и да се направи голем број на истражувања.
  • Чешање во текот на лекувањето на бременоста
  • Долна облека за бремени треба да се направени од природни ткива на кожата е бесплатен пристап на воздухот. Синтетика може да предизвика чешање, перинеумот, особено за време на бременоста.
  • Чешањето може да биде резултат на алергии на храна, особено бремените кулинарски навики можат да бидат различни и необични. Во овој случај, треба да ги пратите на - токму она што храна да предизвика чешање, и да ги исклучат од менито.

Важно е да не се пропушти кожата болести придружени со чешање, не се поврзани со бременоста, и може да се заразни на другите (на пример, шуга). Затоа, без оглед на причината за чешање што се случува за време на бременоста, третманот е потребно да се изврши под надзор на лекар.

Видео: шуга БРЕМЕНИ / Мојата приказна

Видео: Зошто постои јадеж? Причини за чешање во вагината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Водена испуштање во текот на бременостаВодена испуштање во текот на бременоста
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Оток на уснитеОток на усните
На кожата за време на бременостаНа кожата за време на бременоста
Течни испуштање во текот на бременостаТечни испуштање во текот на бременоста
Гадење во вториот триместар од бременостаГадење во вториот триместар од бременоста
Кафени дамки во бременостаКафени дамки во бременоста
Причини за чешање во текот на бременостаПричини за чешање во текот на бременоста
E. coli во урината во текот на бременостаE. coli во урината во текот на бременоста
» » » Чешање во текот на бременоста