LadyVu.com

Мирисот од ушите на кучето

Мирисот од ушите на кучето

А здрав куче никогаш не е забележан изразен мирис од ушите. Затоа, смрдливи или засладени-слатки непријатен мирис од уво јасно укажува на присуство на болеста кај кучиња, која бара соодветен третман. Такви болести има многу, и секоја од нив, во прилог на мирис, има и други атрибути.

отитис

Кога кучето тресе ушите, жестоко ги гребење, и забележани распределба во форма на гној или ichor сулфур, што сведочи за оваа болест, како на надворешниот отитис. И ако се додаде на име симптоми и дезориентација во вселената, значи воспаление на погодените внатрешни или средното уво на животното.

заразено хематом

Механичко оштетување на увото на кучето е секогаш придружено со симптоми како што се:

  • зголемување на големината на увото;
  • анксиозност;
  • реакција на се допира на уво;
  • апсцес, што предизвикува непријатна миризба од увото на кучето.

уво чешаМикроскопски kozheedy Otodectescynotis паразитски во внатрешните ушниот канал на увото и да предизвика иритација на кучето. По некое време на животно да се навикнати на неговата состојба и ќе престане да реагира на тоа активно. Сепак, комплицирана форма на болеста е придружена со гноен исцедок и лош мирис од кученце или возрасен куче ушите.

Туѓо тело или вода за во уво

Контакт со уво туѓо тело на животното или вода може да доведе до сериозни последици. Затоа, кога кучето ќе почне да се тресат главата, чешање уши и триење на главата од подот, тоа зборува за потребата да се дознае причината. И непријатен мирис од уво ќе бидеме сведоци на почетокот на воспалителниот процес.

габични инфекции

Во повеќето случаи, габична инфекција (рингворм) предизвикани од патогени квасец габи.Мирисот на ушите Dogs1 Симптомите на болеста е слична на онаа на воспаление на средното уво. Меѓутоа, болеста се манифестира повторно и повторно, и покрај третманот и соодветна грижа на ушите. Кога ова е ослободен од ушите мека влажна тајна кафеава, емитува фаул мирис.

Покрај тоа, на мирисот од ушите или Њујорк дакел Тоа може да се случи како резултат на структурните карактеристики на слушни премин или на ушите погрешна нега. Неприродна структура на уво и присуството на коса во ушите попречуваат вентилација на ушниот канал, што доведува до воспаление. Исто така, германски овчари и dashhaundy често страдаат од непријатна миризба од ушите се должи на фактот дека тие се произведуваат голема количина на сулфур од онаа на другите раси.

Видео: Зошто кучето мириса лошо? 052-2506596

Видео: Кучето има лош мирис од ушите. Како да се ослободите од него?

Видео: Како да се исчисти ушите, Јоркшир Териер - чистење уши Њујорк

Видео: Деца фауна. Зошто куче смрди

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Otodektoz кучињаOtodektoz кучиња
Темпера во кучињаТемпера во кучиња
Мите кај кучињата - СимптомиМите кај кучињата - Симптоми
Aureus во кучињаAureus во кучиња
Отитис во кучињаОтитис во кучиња
Пад зад увото на коските на дететоПад зад увото на коските на детето
Како да ги залепиш на боксер уши?Како да ги залепиш на боксер уши?
Болести на уво кај кучињатаБолести на уво кај кучињата
Како да се стави на ушите Јоркшир Териер?Како да се стави на ушите Јоркшир Териер?
Дете си ја почеша ушитеДете си ја почеша ушите
» » » Мирисот од ушите на кучето