LadyVu.com

Исоп - расте од семе

исоп расте од семе

Веројатно некои од нас се запознаени со овој цвет како исоп. Но, ова е уникатна билка! Родното место - Средоземното Море. Се одгледува како украсно и лековити растенија, како и одлична мед растение. Исоп различни курва зачинета-горчлив вкус и арома на камфор. Второ име исоп - кантарион сина Свети Јован.

Растенијата исоп - непрекинатото ниски грмушки, сосема скромен, суша отпорни и зима Харди. Таа расте во секоја земја, но не му се допаѓа премногу влажна почва. Бројни дрога исоп пука достигне висина од 80 см. На едно место може да расте босилек понекогаш и до 10 години.

Исоп цвета сина, розова, бела, сина, виолетова цвеќиња. И на истиот inflorescence цвеќиња се откриваат постепено, поради што фабриката одамна е декоративни.

Исоп цветни случува во јули-септември. Меѓутоа, ако ќе се намали на летото цветни пупки, пука ќе се појави на левата страна гранки со нови пупки. Таквата скратување ќе придонесе за долги цветни растенија, до почетокот на мраз.

Само постепено, почнувајќи од септември, зрели и мали темно кафеава семиња исоп, кои се наоѓаат во жолта кутии.

садење исоп

Пропагира најчесто исоп семиња. Со цел да се соберат нив, се сече на florets во време кога пука почнат да растат кафеава врвот. Inflorescences постави за зреење на хартија. Кога семето се доволно суви, тие треба внимателно да се ослободи од кутии. исоп семе задржат нивната оправданост за 3-4 години. Како што покажува практиката, исоп растат од семе е лесно.

Расте од семе е исоп и саден метод, и nonseedlings кога се сее директно во отворен терен. Мора да расте садници, семето се сее во март исоп, и во градината тие може да се сее во мај. групираат семиња не треба, и за неколку недели ќе добиете пријателски пука на ова растение.Кога расте босилек куќа семе треба да се сее во редови со широчина од 20 см помеѓу нив. Да се ​​запечати семе во почвата треба да биде плитка, околу 1 см. Кога 5-6 лист садници треба да се разреди, одржување на растојанието меѓу нив 25-30 см. Пука исоп одговора на ѓубрива минерални ѓубрива или амониум нитрат.

Ако одлучите да расте босилек преку садници, со што ќе се забрза почетокот на цветни, семе треба да се сее во кутии, кои потоа се ставаат во стаклена градина или ефект на стаклена градина. Кога ќе има 5-6 од овие листови, садници може да бидат засадени на постојано место во градината.

Исоп officinalis - одгледување и нега

заштита на растенијата е едноставна: напои како што е потребно, олабавување на почвата под грмушки и трева плевел. Со таква садење и заштита на исоп почнува да цути втората година.

Намалување на младите пука од исоп за време на целосна цветни во ова време на растението содржи најмногу етерични масла, благодарение на кои тој е ценет. За време на летната сезона може да биде 2-3 пати за да се изврши намалување на-оф пука на босилек.

Ако сакате да расте босилек за собирање како лековити растенија, тоа е подобро да се спречи само-сеење, бидејќи тој слабее на растенијата исопрастенијата. Да го направите ова, плевене земјата под една грмушка на исоп, и намалување на зеле пред семето зрее.

Во есента можете да потрошите градинарски грмушки исоп на висина од околу 10-15 см. Оваа постапка ќе се олесни појавата на следната година фабриката формира густа и богата цветни.

Исоп не е изложена на било болести. Единственото нешто што може да му се случи кога стагнантна вода во почвата, што е корен изгние. За да се спречи тоа, да се подигне на растенијата во сува сончево области.

Видео: Оригано, Monarda, исоп. Сеење и swordplay. Јас фабрика.

Видео: Што билки може да се одгледуваат во градината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
AbeliaAbelia
Кои се повеќето скромен и зимски Харди рози?Кои се повеќето скромен и зимски Харди рози?
Ampelnye обичкаAmpelnye обичка
Годишен цвеќиња, цветаат цело летоГодишен цвеќиња, цветаат цело лето
Dahlias: РастеDahlias: Расте
Исоп - применаИсоп - примена
Бегонија: ВидовиБегонија: Видови
Харди трајни грмушки, цветни сите летоХарди трајни грмушки, цветни сите лето
Исоп - корисни својства и контраиндикацииИсоп - корисни својства и контраиндикации
Wisteria - заштита и одгледувањеWisteria - заштита и одгледување
» » » Исоп - расте од семе