LadyVu.com

Како да се соберат семето на marigolds?

Како да се соберат семето на невен

Tagetes - цвет симпатична забава жолта и портокалова боја. Тие се одгледуваат на легла, и во градините, но често може да ги видиме како балкон растенија. Имајте на ум дека невен

скромен и лесно да се грижи за.

За раст на овие бои, вие не мора секоја година да се купи пакети на семе. Саден материјал за следната сезона е многу лесно да се соберат од себе, ако се веќе расте marigolds. Еве како да го направи тоа.

Кога тоа е потребно да се соберат семиња невен?

Соберат семето на овие цвеќиња, кои се, исто така, често се нарекува blackbrow мрачна или Слатка Вилијам, треба да падне. Ова обично се случува во втората половина на септември. Главните критериуми за почеток на собирање семе - масовна пад грмушки и сува труп во близина на главата на цвет. Ова покажува дека семето во кутија веќе созреана.

Тоа е еднакво важно да се чека за "право" на времето - треба да бидат суви и ветер. Собрани во влажни ризик тестисите времето потиснат, а потоа ртење на невен е значително намален.На цвет форуми често може да се најдат на прашањето од почетниците градинари, јас може да се соберат семето на невен по мраз. Ова е можно, но не на сите растенија од ова време семето ќе се исуши. Да се ​​внимава на квалитетот на собраниот материјал, бидејќи на незрели или влажни семето нема да се меша - тие може да бидат убиени од мраз.

Како да се соберат семиња невен?

Внимателно отсече главата на цвет и dosushit во добро проветрени простори. После тоа, отстранување на Чашка на секој цвет зрела семиња. Постои уште еден начин да се соберат семето на marigolds дома - треба да се соберат еден куп цвеќиња и висат нив

предводи долу на весникот. самите суво семе ќе почне да се распаѓа и да падне.

Зрели невен семиња имаат црна боја и издолжена форма. Се додека не се препорачува на пролет да ги чувате во хартиени кеси.

Така, за одгледување на невен за многу години, ќе треба да се купи само една кеса на семе. Во иднина, секој падне доволно време да се соберат семе на него следната сезона користите.

Видео: marigolds одвратат штетници на градини / Како да се соберат семиња невен дома.

Видео: Како да се соберат семиња од Петунија

Видео: Може ли да го посееш семето на своите marigolds. веб-страница "градина во светот"

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Adenium семе домаAdenium семе дома
Verbena висат-Даунинг - расте од семеVerbena висат-Даунинг - расте од семе
Како да се соберат семето на домати?Како да се соберат семето на домати?
Pelargonium од семеPelargonium од семе
Повеќегодишна marigolds - садење и заштитаПовеќегодишна marigolds - садење и заштита
Дигиталис - садење и заштитаДигиталис - садење и заштита
Како да се соберат семето на краставици?Како да се соберат семето на краставици?
Исоп - расте од семеИсоп - расте од семе
Како да се соберат семето на краставици во домот?Како да се соберат семето на краставици во домот?
Purslane - расте од семеPurslane - расте од семе
» » » Како да се соберат семето на marigolds?