LadyVu.com

Детелина

детелина

Детелина - е растение што е познато од детството, речиси сите. Во селата во областа и во шумата, па дури и во задушување на градови - оваа билка се најде насекаде. мали детелина цвеќиња

успеваат да цутат дури и во слободни места и патиштата правливи патишта.

Детелина е повеќегодишно растение што му припаѓа на бобово стаблото семејството. детелина висина достигнува половина метар, а понекогаш и се стврднува ризом. Листовите на ова растение се главно trifoliate, и цвеќињата се собираат во мали глави. Детелина однесува на голем број на растенија кои се збогати почвата со азот преку кои живеат во нејзините корени посебен бактерии. Во природата, постојат повеќе од 250 видови на детелина. Најкорисен и често се смета како црвена и бела детелина.

црвена детелина

Црвена детелина (ливада) расте во Европа и Сибир. Ова растение се смета за важна фуражни култури од XVI век. А карактеристика на црвената детелина е разгранет корен, долги листови и длабоки црвени цвеќиња. Цутови е растение во втората половина на летото. детелина овошје - семиња се мали, грав во изгледот.

Црвена детелина е високо ценет во традиционалната медицина. На своите лековити својства што е познато, пред многу векови. Trifolium pratense содржи многу витамини и минерали. Особено корисни се смета антенски дел од фабриката. Црвена детелина има многу лековити својства: hemostatic, експекторанс, диуретици и антисептик. Во народната медицина, тоа е нашироко се користи лушпа од црвена детелина за лекување на бронхитис, кашлица, туберкулоза, анемија, вртоглавица. Trifolium pratense се користи за да се спречи рак.

Лушпа од црвена детелина е лесно да се подготви: една лажица inflorescences мора да биде исполнет со 250 милилитри вода и се вари 5 минути. Како резултат на инфузија треба да се земе пет пати на ден на лажица. Тинктура од црвена детелина е многу добро за изгореници и воспаленија.

бела детелинаБела детелина (друго име "бела детелина") или како што популарно се нарекува "бела детелина" се наоѓа на територијата на ЗНД, Кавказ и Европа. Матичните е бела детелина шири по земјата, па оттука и насловот на вториот - притаен детелина. Бела детелина исклучително здрав - издржува газење и пасиштата, е рапидно расте. Составот на бела детелина inflorescences содржат етерични масла и маснотии.

Во народната медицина, бела детелина се користи за лекување на жените болести, хернија, задушување. Од ова растение се подготви чај и инфузија, како и да го користите свежи. Clover се смета за високо ефективен третман се должи на високата содржина на витамини, корисни за човечкото тело на соли и киселини.

Повеќето видови на детелина се одлични медоносни растенија. Мед собрани од црвена и бела детелина се смета за многу важна, има дури и посебен вид на пчели кои опрашвам детелина е. бела детелина

Детелина не само што има лековити својства поврзани со ова растение многу древни легенди. Во денешниот свет, детелина е симбол на Ирска. Во оваа земја, тоа е вообичаено да додадете детелина лист во чаша со виски.

Меѓу сите видови треба да се издвои четири детелина. Народот верува дека на детелина со четири лисја носи среќа. Ова растение е во потрага по млади девојки да се ожени. Четири детелина подлога под тремот да заплашувачки несакани посетители. Но, детелина со пет листови извади не е потребно - можете да донесе проблеми.

Видео: Црвена детелина. Лековити билки и растенија.

Видео: како принцеза и CLOVER игра FNAF

Видео: Како Принцезата и CLOVER одигра во FNAF | Микро FNAF стрип № 112

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тревникот на детелинаТревникот на детелина
Црвена детелина - лековити својства и контраиндикацииЦрвена детелина - лековити својства и контраиндикации
Црвена детелина - лековити својства на холестеролЦрвена детелина - лековити својства на холестерол
Прочистување садови народни лековиПрочистување садови народни лекови
Трева крв чистење и го зајакнува крвните садовиТрева крв чистење и го зајакнува крвните садови
Детелина ливада - лековити својстваДетелина ливада - лековити својства
Што да се засади во земјата?Што да се засади во земјата?
Црвена детелина во менопаузаЦрвена детелина во менопауза
Подготовка на почвата за зимаПодготовка на почвата за зима
Чај направен од детелина - придобивките и штетитеЧај направен од детелина - придобивките и штетите