LadyVu.com

Melilotus officinalis

Melilotus officinalis

Ова растение има неколку имиња: Харе студ, диви ХОПС. Melilotus officinalis - е биенале билка која му припаѓа на бобово стаблото семејството. Расте до еден метар во височина. Како по правило, ова растение може да се најде во ливади, пустелии или во котлините. Речиси сите видови на Donnikov - скромен и сосема здрава растенија. Тие толерира суша добро, не се плаши од болести и штетници. Тоа цвета речиси цело лето и рана есен. За пчеларот е Божји дар: детелина - одличен мед растение, мед од ова растение се смета за еден од најпознатите корисни. тоа е само "врв на ледениот брег"Навистина слатка детелина има толку многу корисни својства.

Корисни својства на слатка детелина

Корисни својства поради содржината детелина плуралноста на хранливи материи. На пример, кумарин - супстанца која е формирана од страна на раскинувањето на гликозиди. Во оваа форма уште tsimarin, melilotovaya и coumaric киселина. Покрај овие супстанции, детелина содржи и многу други корисни компоненти. Поради кумарин melilot поседува антиконвулзивно дејство. Поради кумарин во телото се зголемува износот на бели крвни клетки, што е многу позитивно влијание врз пациенти по радиотерапија. Употребата на слатка детелина дрога го нашла своето место на честа во лекување на болести на нарушувања на нервниот систем и спиење. Тоа се користи во третманот на хистерија, мигрена и несоница. Детелина meteodependent пропишани за лица со разлики во временските услови. Во респираторни заболувања се користи како expectorant. Билката исто така, има лаксативно дејство.Лековити својства на слатка детелина се користи за надворешна креми и лосиони. Миро врз детелина користи за лекување на врие (да се забрза созревање). Со своите лековити својства на слатка детелина може да го надмине aloe.V хомеопатијата Melilotus officinalis се користат во речиси сите болести. Се користи во гинеколошки zabolevaniyah- инфузии и decoctions се надуеност, горниот дел од болести на респираторниот тракт. Melilotus делува boleutolyayusche и го олеснува грчеви. Однадвор се користи во разни кожни заболувања. Decoctions и инфузии на детелина имаат анти-воспалителни, чистење и smyagchitelno акција.

Melilotus officinalis: апликација

На детелина може да се готви многу лековити инфузии и decoctions, креми и лосиони. Традиционална медицина користи детелина за долго време. Еве некои рецепти за лекови на слатка детелина.

  • Инфузија. Прелива 2 чаши на ладна вода две лажички на сушен и мелени листови на Melilotus officinalis. Остави во текот на ноќта и вирус. Земете инфузијата треба да биде трета чаша неколку пати на ден за половина час пред јадење. Да се ​​подготви тинктура за надворешна употреба, се става 2 лажици. лажица билки во две чаши вода што врие. Доволно е да кисна за половина час. Применуваат во форма на облоги и бањи.
  • третман детелина
  • Супа. Пополнете чаша вода 10 гр сува трева детелина прав. Ставете ги на тивок оган и оставете за половина час. Кога ќе се олади, се обидуваат и да ги преземат 1 лажица масло. лажица три пати на ден. Лушпа се врши детелина третирање на респираторни болести, несоница, бубрезите и заболувања на црниот дроб.
  • Маст. Миро е подготвен од свежо овошје и тресна во прав детелина цветови. 2 лажици. лажици се меша со вазелин (доволно 50 g). Маста се користи за врие и гнојни рани да се промовира исцелување.
  • Alcoholate. Alcoholate Melilotus officinalis се користат во неплодност и хормонални пореметувања. На 100 g сува детелина имаат 0,5 L на вотка. Инсистираат потребни две недели и се земе 10 капки три пати на ден пред јадење. Чувајте го ова на тинктура во фрижидер може да биде до 2 години.

Видео: Melilotus officinalis

Видео: Melilotus officinalis

Видео: диви морков, лопен, Melilotus officinalis и бела боја. Народната медицина.

Видео: Жолта слатка детелина - оваа билка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Луцерн - корисни својства и контраиндикацииЛуцерн - корисни својства и контраиндикации
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Види три пороенВиди три пороен
Saponaria officinalisSaponaria officinalis
Детелина ливада - лековити својстваДетелина ливада - лековити својства
Pulmonaria officinalisPulmonaria officinalis
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Црвена детелина во менопаузаЦрвена детелина во менопауза
ДетелинаДетелина