LadyVu.com

Monarda (бергамот)

бергамот Monarda

Monarda (бергамот), исто така, повика американскиот мелем нане, или лимон, дел од семејството Labiatae на растенијата. На врвот на цвет возрасен да стигнат до еден метар. Тенки, долги, темно зелени листови имаат шилести форма. И цвеќињата се пупки кои достигне 8 см во дијаметар.

Во природата, постојат многу видови на годишни и повеќегодишни, како и разни хибриди на ова растение. Во зависност од видот на миризливи цвеќиња, лисја и стебла од Monarda може да има различни вкусови, како што се нане или лимон.

Како да го користите Monarda?

Одгледување Monarda цитруси (бергамот) често се врши за употреба за медицински цели или како ароматични билки. Со цел да се подготви за сушење бергамот, треба да се намали од врвот дел од фабриката, не помалку од 25 см од земјата, во маса цветни период. Изготвено произлегува врзуваат и се суши. Потоа Monarda можат да бидат задушени и се чуваат на суво место, како и други билки.цитрус листовите Monarda (бергамот) содржат етерични масла кои поседуваат извонреден антимикробни својства. Поради тоа, тие може да се додаде, не само да вкус чај ​​пијалок, но, исто така, домашна краставици, домати и печурки.

расте Monarda

Во себе, фабриката сосема скромен, без проблеми толерира мразови и практично не се изложени на болести и штетници. Monarda добро развиени дури и засенчени области. Единственото нешто е да се запамети кога расте Monarda (бергамот) - е тоа што тој не реагираат добро на кисело почвата.

Monarda може да се одгледува како метод на расад и садење семиња во отворен терен. Во првиот случај, треба да се всади во рана пролет и засадени во постојано место во средината на мај. За време на размножување на семиња во отворен терен, можно е да слета во почетокот или средината на летото. Monarda со лимон, бергамот и да е, има тенденција да расте многу брзо, па на секои неколку години е потребно да се тенки цвет кревет со растенија.

Видео: бергамот Monarda како заварување chaya..avi

Видео: Monarda Monarda dvoychataya.Polezny чај мирис на бергамот

Видео: Лековити билки - ехинацеа, Echinops, Monarda, бергамот, elecampane, кантарион.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бергамот - придобивките и штетитеБергамот - придобивките и штетите
Monarda - лековити својства и контраиндикацииMonarda - лековити својства и контраиндикации
Едногодишни за градинаЕдногодишни за градина
Чај со бергамот - придобивките и штетитеЧај со бергамот - придобивките и штетите
KolumneyaKolumneya
Monarda citriodora - расте од семеMonarda citriodora - расте од семе
Исоп - расте од семеИсоп - расте од семе
Етерични масла слабеењеЕтерични масла слабеење
Monarda - лековити својстваMonarda - лековити својства
Бергамот масло - Својства и апликацииБергамот масло - Својства и апликации
» » » Monarda (бергамот)