LadyVu.com

Сом во multivarka

сом во multivarka

Сом рибино месо има одличен вкус, тоа е многу нежна и масти, со малку сладок вкус и сосема каре. Тоа не е само вкусни, но исто така има висока хранлива вредност. Месо сом богата со витамини Е, А, Б12, Г и амино киселини. Тоа е лесно да се вари и го снабдува телото со широк спектар на витамини и минерали неопходни за нормална човечка активност. Готви тоа можат да бидат различни, сом во рерна

- класиците на жанрот. И денес ние ќе се погледне, како да се готви сом и она што јадења може да се направи на сом во multivarka.

Рецепт сом во multivarka

состојки:

  • Сом - 1 компјутер,.
  • свежи јаболка - 1 компјутер,.
  • целер корен - 1 компјутер;.
  • сол, зачини - по вкус;
  • Компири - 4 парчиња;.
  • свежи билки (копра, магдонос) - по вкус.

подготовка

Како да се готви сом во multivarka? Прво, ние се на риба, тој процес и да се направи резови во трупот. Следно, ми целер, се сече на мали парчиња. Apple shinkuem мали чинии или коцки. Подготвени труп сом farshiruem наизменично ладни парчиња целер и јаболко парчиња. Потоа го ставаат на риба на фолија, додадете малку сол по вкус, да додадете Леќата и да ја напуштат додека во оваа форма.

Следно, се подготви гарнитури. За да го направите ова, ние се исчисти неколку мали компири, се сече на ленти и се постават околу риба. Потоа нежно заврши на фолија и ставете го на решетка за пароброд. Зелените се мие, се суши на хартиена крпа и се исецка ситно.Multivarka поставени на програмата "pilaf" и сом подготвува компири за 1,5 часа. Од страна на време на истекување се префрла во режим на "Топлификација" и да чекаат за уште 15 минути.

Тоа е се сом со целер и јаболко подготвени. Непосредно пред сервирање, посипете го садот со зелена боја и се служи со гарнир од компири на масата.

Рецепт за сом во multivarka неколку

состојки:

  • Сом - 1 компјутер,.
  • сок од лимон - 2 лажички ;.
  • готвење сом во multivarka
  • сол и бибер - по вкус.

подготовка

Земете риба, посебно месото од коските и се сече на големи парчиња. Сега подготви маринадата. За да го направите ова, се меша со сок од лимон со сол и црн пипер, се промешува.

Парчиња риба стави во марината за околу 10 минути. Потоа, секое парче завиткан во фолија и се шири на една лента во multivarku пароброд. изложуваат програма "испаруваат" и се готви за 20 минути. По тон, внимателно се одвитка фолија и лежеше на риба на чинија, врвот сок наводнување формирана.

Видео: Готвење сом морска риба вкусно едноставни евтина

Видео: Риби во фолија во multivarka

Видео: сом.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Леќата супа multivarkaЛеќата супа multivarka
Целер корен - рецептиЦелер корен - рецепти
Целер салата со јаболкоЦелер салата со јаболко
Јагнешко во multivarkaЈагнешко во multivarka
Салата од целер стебленцаСалата од целер стебленца
Рецепти за салати со целерРецепти за салати со целер
Супа од печурки во multivarkaСупа од печурки во multivarka
Што да се готви целер?Што да се готви целер?
Како да се готви модар патлиџан во multivarka?Како да се готви модар патлиџан во multivarka?
Салата со јаболка и пилешкоСалата со јаболка и пилешко