LadyVu.com

Мозолчињата на образите - причини

Мозолчиња на причините образите

Тоа одамна е познато, и истражувачки докази може да се смета дека воспаление на кожата - една од манифестациите на повреди на внатрешниот баланс на човечкото тело.

Главните причини за појава на акни на образите

Причините за појава на акни на образите може да биде неколку:

 1. Реконфигурираат хормоналниот систем, како по правило, карактеристика на пубертет, бременост, ендокрините пореметувања.
 2. Повреда на гастроинтестиналниот тракт - гастритис, gastroduodenitis, гастричен улкус, недостаток на свежо овошје и зеленчук.
 3. Нарушувања во исхраната - изобилство на брза храна, слатка и масна храна, честите потрошувачката на кафе.
 4. Наследна предиспозиција.
 5. Погрешно зедов козметика со comedogenic компоненти содржина.
 6. Прекршување на правилата на хигиена. Употреба на агресивни средства за нега на кожата.
 7. Алергиски реакции на надворешни дразби.
 8. Недостаток на витамини А, Е, Б2, Б6 и цинк

Причината за црвени дамки на образите може да биде реакција на кожата на агресивните влијание на временските фактори. Ваквите места се брзо и не бара употреба на дрога.

Локализација на лезиите на лицето

Од сите човечки тела цврсто испреплетени, упорен исип на истото место може да го натера можен дефект на внатрешните органи. Причината за појава на акни на левиот образ може да биде кршење на панкреасот или црниот дроб. Затоа, за да се елиминира оваа причина треба да се јавите на вашиот лекар и направи ултразвук. Не се в ред да се, исто така, проверете ја состојбата на пулмоналната систем. Кинески исцелители верува дека една од причините за појава на акни на десниот образ може да биде проблем со право светло. И, соодветно, на левата страна на образите - левото белодробно крило.

Причини поткожни акни на образитеПричината за внатрешни акни на образите, обично, е повреда на лојните жлезди. Како резултат на тоа, појавата на промени во функционирањето, свинско канал ќе се блокира и исчезнува вентил за одлив на себум. Ова води до акумулација на тоа во кожата, развој на воспаление и појава на внатрешна цистични формации со содржина на гној. Обично, овие лезии се карактеристични за луѓе со мрсна кожа.

Една од можните причини за појава на акни на образите може да стане Мите Demodex. Повеќе од 90% од населението инфицирани со микроскопски паразит живеење во лојните канали и фоликулите на косата. Обично, нејзиното присуство не се манифестира. Но, кога на крлежот почнува активно да се размножуваат, може да предизвика нарушувања на микрофлора на кожата и појавата на поткожни мозолчиња. Ако сте имале јадеж, внатрешна акни, иритација на очите на камшик линија - тоа може да се симптоми на demodectic краста.

Третман на акни на образите

третман на акни треба да започне со воспоставување на вистинските причини за нивното настанување и консултација со лекар дерматолог. Во секој случај, во третманот на акни со користење на интегриран пристап:

 1. Третман на болести на внатрешните органи.
 2. Употребата на надворешни алатки за борба против воспаление.
 3. Менување на навиките во исхраната, исклучување од исхраната на слатка, скован храна, масни и пржена.
 4. Примање на витамин содржат препарати.
 5. Зголемување на имунитетот.
 6. Посета на козметик.
причина за појава на акни на образите

Не се в ред да се користи за нега на лицето на традиционалната медицина рецепти. На повеќето ефикасна во борбата против акни докажани билни чаеви и лосиони од следниве билки:

 • ред;
 • камилица;
 • коприви;
 • calendula;
 • алое.

На лекови се продаваат во аптеки и имаат добри перформанси, тоа е:

 • Зенер - надворешни средства;
 • Baziron - надворешни средства;
 • Polysorb - enterosorbent за ингестија;
 • Klindovit - гел за надворешна употреба.

Видео: акни на причините образите

Видео: акни предизвикува образи

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бели мозолчиња на лицетоБели мозолчиња на лицето
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Мозолчињата на образитеМозолчињата на образите
Мозолчиња на брадата - причинаМозолчиња на брадата - причина
Зошто се врати на акни?Зошто се врати на акни?
Мали осип на лицетоМали осип на лицето
Мозолчињата на раменицитеМозолчињата на рамениците
Поткожно мозолчиња на лицетоПоткожно мозолчиња на лицето
Како да се исчисти лицето од акни?Како да се исчисти лицето од акни?
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
» » » Мозолчињата на образите - причини