LadyVu.com

Акни на лицето - Третман

Третман на акни

Акни е болест, при што се разгоре лојните жлезди. Тие, пак, имаат специфична структура, која е една од причините за појава на акни на лицето и телото. Најчесто болеста се јавува кај момчињата и девојчињата во текот на адолесценцијата, кога има ненадеен хормоналните промени. Но, постарите луѓе подложни на појава на акни, под влијание на негативни фактори. Во случај на повреда на лојните жлезди, тоа почнува да произведува вишок износ на лојните секрет, што не е време да се излезе на каналот, и таму е целосна или делумна блокада на него. Ќе се зборува во повеќе детали за тоа што предизвикува појава на акни на лицето и дека тоа е третман.

Главните причини за акни на лицето

Не само адолесценцијата може да донесе потребата од зголемена за нега на кожата, па ние листа на најчестите фактори за појава на акни:

 1. Хормони. Пубертет, бременост, доење, употреба на орални контрацептиви и разни хормонски препарати (на пример, во третман на патологии на тироидната жлезда), менструација, менопауза - овие се главните видови, што доведува до хормонални шокови во телото.
 2. Наследноста.
 3. Стрес и разни пореметувања на нервниот систем.
 4. Патолошки микроорганизми (Staphylococcus и др.).
 5. Проблемите во гастроинтестиналниот тракт.
 6. Неправилно сооднос (недостаток или oversupply) на витамини и минерали.
 7. Преземање на одредени лекови.
 8. Токсични супстанции.
 9. Козметика.
 10. Недостатокот на хигиена (валкани раце ", стегајќи" мозолчиња).
 11. Храна (чоколадо, цитрус, итн.)

Третман на акни на лицето

Интегриран пристап кон лекувањето на осип на лицето обезбедува брз лек. Но, во секој случај, третманот не е моментална и едноставна. Во тешки случаи, тоа е потребно интервенција на лекарите, кои се потребни за да се идентификуваат причините за појава на акни на лицето, тоа е можно во клиничките испитувања, и пропишува соодветен третман.Тешките случаи не се обезбеди себе, што може да го влоши проблемот. Лекарите препишуваат антибиотици, антифунгални, и витамин терапии, хормонски агенси, како и локални процедури. Локалните активности за чистење на кожата од осип вклучуваат:

 • autohaemotherapy (администрирање на субкутано на пациентот или интрамускулно свој венска крв);
 • криотерапија;
 • ултравиолетово зрачење;
 • ласерска терапија.

Ако која било форма на акни исхрана се препорачува на лицето. Неопходно е да се строго оди на здрава исхрана, да се отстранат од исхраната на брза храна, фабрички сосови и слатки, месо и масни месо, пржена храна. Тоа станува задолжително количина на чиста вода пиете дневно - не помалку од 1,5 литри. Голем број на сезонски зеленчук и овошје, како и чести оброци во мали порции - дека нутриционистите препорачуваат за третман на акни.

Локални процедури поштеда може причини за акни на лицетоспроведена во дел на козметичар, а некои - на сопствениот дом. ултразвучно или Механички чистење на лицето за акни се врши само во отсуство на акутна воспалителна сајтови. Индивидуална грижа треба да се избере козметик, па само ги зема во предвид сите карактеристики на осип. Тоа одржување вклучува чистење на средства за перење и маски, на дезинфекција тоник и навлажнувачки креми се Некомедогените. За време на третманот од страна на лекарите и козметичари се препорачува да се откаже од употребата на декоративна козметика, а ако тоа не е можно, тогаш стариот средства треба да биде целосно заменет.

Видео: Акни за третман на лице - анти-акни | # # Ugrevayasyp ugrinalitse #edblack

Видео: Акни | акни | За нега на кожата | Третман на акни | акни | Акни на лицето | проблематична кожа на лицето

Видео: Третман на акни на лицето

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинејџерски акниТинејџерски акни
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
АкниАкни
Третман на акниТретман на акни
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?
Мозолчињата на образите - причиниМозолчињата на образите - причини
» » » Акни на лицето - Третман