LadyVu.com

Стоматолошки импланти - "за" и "против"

Стоматолошки импланти се добрите и лошите страни

Веројатно секој втор мораше да се справи со отстранување операции непријатни заби. За долго време да се опорави избришани применуваат стоматолошка протетика. Денес да го замени протези

Доаѓаме импланти. Аргументи за поставување на забни импланти, и против него, има доста. Главните карактеристики на стоматолошка иновации ќе се каже во статијата.

Главните видови на стоматолошки импланти

Импланти - вештачки конструкции, кои се безбедно прицврстени до коска и целосно да го замени здрав заб. Имплантите се состои од еден шраф, посебна глава и керамички коронки.

Основниот дизајн може да се подели во две групи: пренослив и не-отстранлив. Вторите се повеќе едноставна. Отстранлив посебна структура различни зрак поставен на имплант, кој се прикачени на протези. Овој метод е идеален за целосно edentulous вилица - инсталација на неколку импланти со протези е подостапна и помалку ефикасни.

Денес, го избере најдобриот стоматолошки импланти може да биде од следните видови:

 1. Најгледани производи - корен импланти. Тие се инсталирани директно на коските.
 2. Плоча структура се користи кога коската е премногу тенка, и не е доволно простор за имплантот.
 3. Субпериостална импланти се вметнува под периостеумот - во ткаенина помеѓу на гума за џвакање и коските.
 4. Базалните структури се дизајнирани да имплант неколку соседни заби со кои се соочува во ред коскеното ткиво.
 5. Vnturislizistye импланти се поставени на непцата и изгледа како копче, кое може да биде фиксна протеза.

За да изберете кој тип на забен имплант е најдобро одговара за одреден случај, треба специјалист. постапката за избор е доста комплицирано, многу одговорна и зависи од физиолошки карактеристики на пациентот и од неговите финансиски можности.

Инсталирање на забни импланти - "за" и "против"Предности на забни импланти се очигледни:

 1. Имплантот не се разликува од здрава животна заби во изгледот и функцијата.
 2. При инсталирање на имплант не е да се поднесе и деформира околните заби, како што се бара од страна на протеза. Дизајнот на саканата големина и без тоа се вклопува совршено во јазот помеѓу забите.
 3. Друга голема предност - животот на забни импланти. Различни видови на дизајни се носат во различни начини, но не порано од 15-20 години по инсталацијата. Многу пациенти носат импланти за живот.
 4. Импланти не бараат посебна грижа - тие едноставно се четкање на забите со паста за заби.

Се разбира, овој метод има свои недостатоци, главната едно суштество - голем број на контраиндикации и компликации поврзани со работата на инсталацијата на забни импланти. Имплантација е контраиндициран кај:

 • бременост;
 • дијабетес;
 • хроничен ревматизам;
 • проблеми со згрутчување на крвта;
 • онкологија;
 • болести нервен систем;
 • недостаток на густината на коските.

Силно се препорачува да се стави импланти за деца.

Повеќето стоматолошки импланти

Понекогаш пациентите се жалат на главоболка, воспаление и крварење во областа на операции. По инсталацијата на забни импланти немало такви компликации, тоа треба да се направи во добра клиника. Тоа не е препорачливо да се спаси. За жал, на високата цена на една од најголемите аргументи против поставување на импланти.

Пациентите кои се согласуваат да имплантација треба да бидат подготвени за фактот дека новиот убави заби, тие може да се пофали не порано од шест месеци по првата постапка. Оваа сума на време е потребно за да се осигура дека имплант има преземено корен во телото. Пред тоа, се стави на круната и да го затворите структура на круната е строго забрането.

Видео: Зошто и како да се стави забите импланти?

Видео: имплант во телото - за и против

Видео: Вистината за Холивуд насмевка! Фурнири клиника Implant.ru / пред и потоа - лично искуство! Ана Belle

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Базалните имплантацијаБазалните имплантација
Обложување на протезаОбложување на протеза
Стоматолошки имплантиСтоматолошки импланти
Фиксни протезиФиксни протези
Што круни на забите подобро?Што круни на забите подобро?
Најлон протезиНајлон протези
Градите импланти - "за" и "против"Градите импланти - "за" и "против"
Предности на керамички метал круниПредности на керамички метал круни
Забни коронкиЗабни коронки
Градите протезиГрадите протези
» » » Стоматолошки импланти - "за" и "против"