LadyVu.com

Чешање во ушите - причини, третман

Чешање во ушите на причината за третман

Уво - еден од најкомплексните органи на перцепција во човечкото тело, одговорен за снимање на аудио сигнали, како и чувство на рамнотежа. Еден од најчестите проблеми кои се однесуваат на otolaryngologist можат да станат нервозни уши. Во некои случаи, овој симптом предизвика болести на телото кои бараат сериозен третман. Но постојат и други причини зошто едно лице може да се чувствуваат чешање во уво.

Главните причини за јадеж

Како што веќе рековме, причината за чешање во ушите може да биде инфламаторните процеси во телото. Најчестата болест - отитис otomycosis:

  1. отитис - е воспаление што може да се развие во различни делови на уво. Во прилог на пруритус, отитис придружуваат болката и услови катаралната (назална воспаление). Најчесто оваа болест се децата, туку и возрасните, дијагнозата не БЕГААТ од.
  2. otomycosis - габична инфекција на надворешното уво. Најчесто otomycosis прикажан на позадина на хроничен отитис медиа, неусогласеност со хигиената, прекумерната влага во уво се должи на слушните апарати. Покрај тоа, оштетување на кожата на ушен канал може да се "затворени" да ја погоди габи низ раце, слушалки, итн

Заедно со болести, непријатност во уво може да предизвика формирање и промоција сулфурна тежина. Сулфурот е формирана како резултат на жлездите наоѓа во пасуси увото и служи како "пречка" за пенетрација во уво бактерии, паразити и мали микози. Нормално, на лице во рок од 30 дена е формирана од 12 до 20 mg на сулфур. Оваа маса се движи на ушниот канал и може да предизвика пецкање, повреда на мали влакненца во него. Исто така, по влага во ушниот канал може да отече церумен, исто така, предизвикува појава на непријатност и губење на слухот.

Често причина за појава на чешање во уво може да биде алергиска реакција на хигиенски производи (шампон, мелеми, итн.) Во некои случаи, чешање во ушите е особено нападни природата без очигледна причина. т.е. не болест, без алергии, нема прекумерна акумулации на сулфур. Во такви случаи, причината обично лежи во неврологијата и бараат помош од различна област на медицината (терапевт или невролог).

Третман на чешање во ушитеОд третманот на чешање во ушите не треба да продолжи да се утврдат вистинските причини за нејзината појава. По сите, само-испитување на уво не е можно поради својата структура и локација, како и причините за јадеж, како што знаеме, може да има неколку.

Треба да знаете дека не треба да се вклучат во постапките за хигиена. Употребата на прачки за максимална чистење на ушниот канал може да доведе до зголемување на seroobrazovaniyu дека го влоши проблемот. Ниту, пак, ушниот канал осетлива на влага. Значи, ако сакате да се нурне, користат специјални Earplugs. Со нивна помош може да го блокира протокот на вода во минување.

Отколку да се третираат чешање во уво со воспаление на средното уво и otomycosis може само да советува otolaryngologist. Лошо излечи воспаление на средното уво може да биде извор на проблеми и да станат хронични. Otomycosis како и секој габични заболувања, тоа е многу тешко да се третираат, како и за целосно закрепнување може да потрае неколку месеци, во која исто така ќе треба специјалист надзор. Антибиотици често се користат за лекување на воспаление на средното уво:

Во третманот габа е препорачливо да се користи антимикотик агенси:

  • кетоконазол;
  • миконазол;
  • Нистатин et al.

Чешање предизвикани од алергија, најчесто се елиминирани од страна на приемната антихистаминици и целосно отстранување на таложење агенси.

Видео: Зошто чешање уши?

Видео: Елена Malysheva. воспаление на надворешното уво

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акутен отитис медиаАкутен отитис медиа
Лепак увоЛепак уво
Третман на воспаление на средното уво кај децатаТретман на воспаление на средното уво кај децата
Капки во ушите со отитисКапки во ушите со отитис
Отитис медиа - Третман на народни лековиОтитис медиа - Третман на народни лекови
Воспаление на средното уво кај децатаВоспаление на средното уво кај децата
Болести на уво кај кучињатаБолести на уво кај кучињата
Earache внатрешностаEarache внатрешноста
Отитис кај кучињата - Симптоми и лекувањеОтитис кај кучињата - Симптоми и лекување
Catarrhal воспаление на средното увоCatarrhal воспаление на средното уво
» » » Чешање во ушите - причини, третман