LadyVu.com

Бучава во ушите и главата

бучава во ушите и главата

Ваквите симптоми како тинитус и главата не може да се игнорира, дури и ако тоа чини многу често. Тоа е генерално се однесува на развој на сериозни заболувања на артериите и мозокот. Затоа, пред да се започне со третманот, потребно е да се воспостави точна дијагноза и да се подложат на медицински преглед.

Бучавата во главата и ушите поп

Најчеста причина за оваа состојба - висок крвен притисок. Хипертензивни пациенти страдаат од главоболки, зуење во ушите, поставување нив зашто крвта под висок притисок поминува низ крвните садови, што предизвикува еден вид на звук резонанца. Го плени на внатрешното уво, кој е зошто чувство дека бучавата во мојата глава.

висок третман на крвниот притисок треба да се одвива под надзор на лекар, како хипертензија е полн со негативни последици за срцето. специјални подготовки за нормализација на државата обично се пропишани, и се препорачува да се исклучат одредени видови храна и пијалоци од исхраната, на пример, силен чај и кафе.

Бучава во ушите и главата

Симултан заглушувачки звук во двете уши и во главата - еден од симптомите на мигрена напад. Ова се нарекува аура, тоа може да трае од 15 минути до 2-3 часа. Покрај тоа, пред нападот понекогаш се случуваат доволно реален аудитивни халуцинации.

Веднаш по појавата на бучава во главата и ушите ми треба да се започне лекување во форма на определени прием лекови за мигрена (Лекарства против болки), да преземе хоризонтална положба, и кои се поставени на ниво на нозете (или малку погоре) на главата.

Бучава во глава и увоАко загрижени за бучава во лево или десно уво, и тонови во главата, потребно е да се јавите на audiologist. Овие симптоми се придружува отитис - воспаление на внатрешното уво. Тоа може да се должи на разни инфекции и вируси, а протокот на респираторни заболувања (воспаление на синусите), overcooling или менингитис.

Терапија во оваа ситуација е намалена за елиминирање на коренот на причините на бучава во ушите и главата, третман се врши со помош на антибиотици лекови, како и примена на локалните агенти (масти, капки, poultices).

Врти, главоболка и зуење во ушите

Најверојатно, овие симптоми се поврзани со нарушена циркулација. Оваа состојба се јавува поради следниве фактори:

  • траума на главата со потрес на мозокот;
  • атеросклеротични наслаги во крвните садови;
  • болест на аудитивни нерв.

Ако вртоглавица напади предизвикува повраќање и тешка мачнина откако е на чело на пад или удар, а паралелно се прикажува ѕвонење во ушите, треба да се започне веднаш третман на потрес на мозокот.

Во атеросклероза бучава во двете уши засилена поблиску до вечер, во придружба на некои влошување на вестибуларниот апарат (лош човек стои на нозете). Во овој случај, треба внимателно да се испита мозокот садови, на пример, преку доплер, а потоа веднаш да почнат атеросклероза терапија.

Памук главата и тинитус

Недостаток на спиење и постојан замор обично доведува до невротични состојби, главоболка тинитускоја може да се манифестира во форма на симптоми како што се чувство на тежина на главата, присуство на слаб зуење или шум во ушите. Покрај тоа, стрес или депресија симптоми се често придружени со несоница и други нарушувања на спиењето, што уште повеќе ја влошува состојбата.

Да се ​​справат со таков проблем може да биде преку посебни подготовки седативи инфузии и decoctions (глог, Motherwort). Исто така е пожелно да се обезбеди најмалку еден ден во неделата за одмор, обидете се да се воспостави нормална дневна рутина со доволно часа спиење.

Видео: на бучава во ушите и главата. Како за лекување на тинитус. Малиновски K.YU

Видео: Како можам да се ослободи од бучавата во мојата глава. Тинитус. Притисок."

Видео: на бучава во ушите и главата. Предизвикува. Бучава во ушите и главата. причини

Видео: главата звуци уши

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се намали притисокот во текот на бременоста?Како да се намали притисокот во текот на бременоста?
Висок пулс под висок притисок - што да правам?Висок пулс под висок притисок - што да правам?
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Симптоми на хипертензијаСимптоми на хипертензија
Притисок во текот на бременоста - што е тоа?Притисок во текот на бременоста - што е тоа?
Хипертензија - СимптомитеХипертензија - Симптомите
Тинитус - причинаТинитус - причина
Хипертензивна криза - симптомиХипертензивна криза - симптоми
ТинитусТинитус
Притисок во текот на бременостаПритисок во текот на бременоста
» » » Бучава во ушите и главата