LadyVu.com

Положи уво и бучава неговата

положи уво и бучава неговата

Секој знае чувството на застоен воздух во ушите откако беше погодена во вода или во пад на притисок, на пример, во лифт, авионот. Таквата состојба поминува брзо преку едноставна манипулација - отстранување на течности или голтање плунка. Но, ако се поставени на уво и бучава во него, за долго време, да се чувствувате болка или непријатност, тоа е причина да се оди на лекар.

Зошто положи уво и бучава си?

Во прилог на тоа што е опишано во почетокот на физиолошки метеж често Сличен проблем се јавува од паѓање во ушниот канал на туѓо тело. Ова може да биде:

Правилно да ги отстраните објект може да биде само специјалист во канцеларија, за да се избегне ризикот од оштетување на ушното тапанче и pereponki.Bolee главните фактори провоцира патологија, дискутира подолу.

Кои се причините за вашиот бучава уво и инкорпорирани?

Најчестите болести кои доведуваат до слични симптоми - на инфекции на увото придружени со инфламација (воспаление на средното уво, evstahiit, Tubo-отитис). Тие се карактеризираат со треска, поделба на течност меатус гноен маси, уво болка, замор и болки во мускулите и зглобовите.

Исто така, конгестија може да биде несакан ефект на респираторни заболувања, особено синузитис и ринитис. Фактот дека максиларни синуси се наоѓа во близина на средното уво. Така, патогени бактерии и воспалителни процеси лесно се шири.

Ако има гласна бучава во ушите и за воспоставување ушите постојано, постои силна болка мачна, најверојатно, е повреда на интегритетот на тапанчето. Ова може да биде последица на интензивна воспалителен процес, барометарскиот и трауматски повреди на мозокот. А карактеристична црта на овој проблем е упорен влошување на слухот острина.Кога поставување на ушите и има бучава во мојата глава, станува збор за хипертензија. Покрај тоа, пациентите се жалат на палпитации, главоболка, гадење, светлечки точки пред неговите очи. Оваа состојба е многу опасно, бидејќи тоа е претходник на хипертензивна криза.

Последните најчеста причина за проблемите - земање на одредени лекови. На пример, неколку силни антибиотици имаат директно влијание врз аудитивни нерв кој продолжен текот на терапијата може да предизвика губење на слухот.

Положи неговото уво и бучава - третман

Терапевтскиот пристап зависи пресуден фактор што доведе до тоа што е опишано патологија.

Во присуство на заразна природа на инфламаторниот процес се доделени антимикробни средства (доколку челик патогени микроби) или антивирусни агенси. Во прилог на системски третман се врши Локално - перење меатус антисептик, дезинфекција капнување решенија, масти посебна врска. По ослободување на акутна фаза воспаление се применува физикална терапија.

шум во ушите, и положи

Повреда на интегритетот на тапанчето сугерира внатрешни консултации не само со otolaryngologist, но исто така и со хирург. Овој проблем е во никој случај не е невозможно да се обиде да го реши на свој, за да се избегне ризикот од вкупната загуба на слухот.

Бучава и затнат ушите поради висок крвен притисок треба да се третира сеопфатно. Кардиолог и невролог по некои лабораториски и радиолошки студии ќе ви помогне да го изберете ефикасни лекови кои го контролираат крвниот притисок во крвните садови, нормализира составот и дебелината на биолошки течности. Можеби ќе треба да исхрана и прилагодување на начинот на живот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Го приклучокот во уво - СимптомиГо приклучокот во уво - Симптоми
Третман уво домаТретман уво дома
Бучава во ушите и главатаБучава во ушите и главата
Ниво на бучава на апаратотНиво на бучава на апаратот
Тинитус - причинаТинитус - причина
Го положи уво по пливањеГо положи уво по пливање
Ставив моето уво - што да правам?Ставив моето уво - што да правам?
Кат звучна изолација под ферманКат звучна изолација под ферман
Третман на уво застоен воздух во вашиот домТретман на уво застоен воздух во вашиот дом
Зошто е "пука" во уво?Зошто е "пука" во уво?
» » » Положи уво и бучава неговата