LadyVu.com

Уво капки кога уво метеж

уво капки кога уво метеж

Таа ги ушите често од различни причини. Тие може да се состојат од промена на притисокот (се зголеми во покачена авион во лет), присуство на воспалителни болести (воспаление на средното уво, воспаление на синусите), влегува во ушниот канал и затнувањето туѓи тела сулфурна затка. Специјални уво капки под уво метеж ќе ви помогне брзо да се ослободи од непријатни чувства, ако тие се во согласност со фактор, што предизвика проблем.

Имиња уво капки се должи на застојот на воспаленија на увото

Ако причината за патологија стана синузитис или воспаление на средното уво предизвикани своето потекло, треба да се консултирате со audiologist за избор на анти-инфламаторни лекови. Често, кога капки за уво метеж пропишани Otipaks, otinum и Otofa. Исто така, следниве решенија се многу ефикасни за симптоми на воспаление на средното уво:

 • Garazon;
 • Otikain;
 • Dropleks;
 • Normaks;
 • Tsipromed;
 • Dexon;
 • Sofradeks;
 • Kandibiotik.

Вреди да се напомене дека повеќето од овие капки содржи моќни состојки (антибиотици, хормони), па нивната употреба е можно само по формирањето на точна дијагноза и за тестирање на осетливоста на патогенот на избраната компонента.

Уво капки кога уво метеж сива

На повеќето достапни и лесен за употреба решение да се отстрани церумен - концентрација на водород пероксид од 3%. Капе стои само 3-5 капки во ушниот канал и да ги преземат хоризонтална положба за 5-7 минути. По даденото време плута омекнат и потекуваат.

Исто така се смета за целта на користењето на такви средства:

 • Remo-Wachs;
 • A церумен;
 • Евро;
 • капки;
 • Debroks;
 • Myurayn;
 • E-P-O.


Основа на овие лекови имаат тенденција карбамид пероксид. Овој материјал брзо и ефикасно омекнува дури и во голема мера појачан тајна уво промовира неговата екскреција надвор. Ремо-Wachs и А церумен дури и може да се користи како профилактички и хигиенски решение што ќе се елиминира потребата да се користи памук пупки за периодично чистење на ушниот канал.

Уво капки од застоен воздух уво настинки

Причината за поставување на ушите за време на или ARI ARI е лош студ. Затоа, ние прво мора да се обиде да ги отстрани акумулацијата на слуз од синусите. Да го направите ова, се препорачува назални вазоконстрикција решенија:

 • naftizin;
 • Nazol;
 • Vibrocil;
 • tizin;
 • Sanorin;
 • Galazolin.

Овие капки се користат за нос. По нивната употреба станува полесно да дува носот и носната пасуси порака дека се во близина на средното уво. Соодветно на тоа, полесно и затнат ушите.

Важно е да се запамети дека лековите вазоконстрикторот не може да се користи за премногу долго, не повеќе од 5 дена.

Уво капки кога уво нос, на патот

Непријатност, а понекогаш и насилно болка кога патувате со авион, покачување на возвишениот терен се јавува поради екстремен притисок во средното уво и тапанчето. За жал, да се запре или да се спречи овој процес не е можно. Најдобар начин да се олесни расположението и да управуваат со болка е да се користи решенија уво со лидокаин во составот. Тие вклучуваат:

уво капки кога otipaks уво метеж

Се препорачува да се капе 2-3 капки во секое уво на почетокот на почетокот на болката и приклучок на надворешниот ушен канал со памук брисеви или Earplugs. Оваа техника ќе ви помогне да се ослободи од болката, нежно отстранување метеж. Целосно да се елиминира тоа нема да работи до притисок на околината е вратен на прифатливи вредности.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Капки отитисКапки отитис
Акутен отитис медиаАкутен отитис медиа
Капки во ушитеКапки во ушите
Polydex - аналозиPolydex - аналози
Капки во ушите со отитисКапки во ушите со отитис
Капки за уво, антибиотикКапки за уво, антибиотик
Earache со ладна - од лек?Earache со ладна - од лек?
Уво капки за време на воспалениеУво капки за време на воспаление
Уво капки PolydexУво капки Polydex
Трчање увоТрчање уво
» » » Уво капки кога уво метеж