LadyVu.com

Риган - лековити својства

Риган лековити својства

Риган за многу векови, е познат не само како зачинета Леќата за кулинарски јадења, но исто така и како растение со лековити и корисни својства.

Корисни својства на оригано

Корисни својства на ориганото ќе ви помогне брзо да се рехабилитира пациенти по миокарден инфаркт. За жените, тоа ќе биде корисно да се користи ова растение, со цел да се нормализира менструалниот циклус.

Ако ви се јават болки во мускулите вирус или заеднички повреда беше преместена, риган, поседува лековити својства, помага да се ослободи од болеста. Младите пука на фабриката е рутин. Тој ќе им обезбеди можност да се справи со несоница, ревматизам, кожни абсцеси. Каротен и витамин Ц лек ОРЛ болести и колиба од крварење на непцата.

Корисни својства на оригано масло



користени фабрика цвеќиња или млади пука за производство на риган масло. Неговиот мирис содржи ноти на трева, и вкусот е курва.

Корисни својства на оригано масло помага:

 • спречи инфекција на рани;
 • придонесе за брзо зараснување на исекотини, гребнатини;
 • во лекување на габични заболувања.

Користење на терапевтски својства риган масло може да биде:

 • отстранување на болка;
 • отстрани спазми;
 • отстранување на воспалителниот процес;
 • лек сува кашлица;
 • се намали главоболки;
 • зголемување на апетитот;
 • да се ослободи од варење или гадење;
 • намалување на крвниот притисок;
 • зголемување на расположението;
 • отстрани анксиозност.

Контраиндикации за употреба риган

Заедно со корисни својства, риган постојат контраиндикации. Риган треба да се користи со претпазливост за време на бременоста, по прецизно дозирање кога се додава на храна. Предозирањето може да се изрази во досадна расположение и главоболки. Риган не може да се користи ако се најдат на следниве болести:

 • венска тромбоза;
 • сиромашните згрутчување на крвта;
 • дијагноза тромбофлебитис;
 • алергични на растение.

Видео: Риган етерични масла Својства

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оригано - корисни својства и контраиндикацииОригано - корисни својства и контраиндикации
Бозел - корисни својстваБозел - корисни својства
Луцерн - корисни својства и контраиндикацииЛуцерн - корисни својства и контраиндикации
Резене - корисни својстваРезене - корисни својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Lungwort - лековити својстваLungwort - лековити својства
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Оригано - лековити својства и контраиндикацииОригано - лековити својства и контраиндикации
Караница - корисни својстваКараница - корисни својства
» » » Риган - лековити својства