LadyVu.com

Трева Chickweed - терапевтски својства

дрво вошка

- годишен плевел со притаен разгранет произлегува. Нејзината зелена трева - магацин на хранливи материи и биоактивни витамини. Тоа е причината зошто во народната медицина како билка често се користат Chickweed - терапевтски својства на ова растение ќе ви помогне во кратко време да се ослободи од разни болести.

Корисни својства woodlice

Multiped инфламаторни, антисептик и други терапевтски својства. Таа има добри ефекти врз срцевиот мускул, го подобрува кардиоваскуларниот систем и брзо го олеснува болката во срцето. Со редовна употреба на лушпа од оваа билка го зголемува нивото на хемоглобинот и враќа одбрана на телото. Таа го забрзува заздравувањето на туберкулоза со хемоптиза и разни настинки.

Од лековити својства на woodlice е точно дека го смирува и го зајакнува нервниот систем, така што се користи и со силна вознемиреност или стрес.

Ова растение е во состојба да се отстранат:

Користете го како антиконвулзант средство за спречување на епилептични напади. Chickweed билка е корисна за садови и ублажување на болката во нив, благодарение на терапевтски својства на неговата употреба за реума, ишијас и артритис. Тоа ќе ви помогне да се излечи и миозитис или sprains.

Исто така Multiped третира гноен кожни болести. Тоа може да се користи во козметиката како агент за лекување на акни и други проблеми со кожата. Свеж сок од ова растение помага при дигестивни проблеми и болести на гастроинтестиналниот тракт. Кога ќе сакаат брзо да се ослободи од болест на тироидната жлезда, тоа е потребно да се применат вошка трева дрво, како што има choleretic лековити својства. Дали таа и непроценлива помош во лекување и спречување на внатрешно крварење и нарушувања на ендокриниот систем.

Како да се направи лушпа и инфузија на вошки?Најголем број на терапевтски својства е лушпа и инфузија на Chickweed растенија. Супа да се готви на најдобрите на свежа трева.

рецепт за супа

состојки:

  • Multiped - 30 g;
  • вода - 500 ml.

подготовка

Woodlice се посипува врела вода во сад емајл и се става во водена бања. Преку 30 минути вирус и додадете вода да се направи почетниот волумен на течност.

лековитите својства на растенијата Multiped

За подготовка на оваа тинктура може да се примени и суво woodlice.

рецепт тинктура

состојки:

  • Multiped - 15 g;
  • вотка - 30 ml.

подготовка

Прелива вотка woodlice. По 2 недели од инфузија може да се користи од страна на разредување 20 капки во чаша вода.

Видео: Chickweed билка (Chickweed). Лековити својства и примена на woodlice во народната медицина

Видео: корисни билки глуварче, Chickweed

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кипар - корисни својства и контраиндикацииКипар - корисни својства и контраиндикации
Трева MultipedТрева Multiped
Пеперминт - корисни својстваПеперминт - корисни својства
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Трн мед - корисни својстваТрн мед - корисни својства
Лековити својства на медотЛековити својства на медот
Нане - корисни својстваНане - корисни својства
Цикорија - корисни својстваЦикорија - корисни својства
Оригано - лековити својства и контраиндикацииОригано - лековити својства и контраиндикации
Кантарион - применаКантарион - примена
» » » Трева Chickweed - терапевтски својства