LadyVu.com

Како за лекување на акни кај мачки на брадата?

Како за лекување на акни кај мачки на брадата

Во мачки, како кај луѓето, може да има голем број на болести. Меѓу нив е и овој заболување на кожата

мачки, како акни. Обичните луѓе се нарекува мачки акни, црни точки, .. акни, итн Повеќето од овие акните се појавуваат на места каде што постои акумулација на лојните жлезди во мачка: стомакот, во подножјето на ушите и опашката, во аглите на устата и брадата. Како за лекување на акни во мачки, кои се појавија, на пример, на брадата?

Акни кај мачки - Симптоми и предизвикува

Акни патолошки процес се случува на клеточно ниво и е поврзана со метаболички нарушувања кај мачки тело. На почетокот на болеста во брадата на мачката се појави црвенило на кожата. Потоа, под кожата формиран топла набиен и испуштивме туберкулозни. Ако не се лекува, инфекцијата на местото се појави фоликул со гноен врвот која потоа се распаѓа и на сцената на исцелување се случува. Ранка постепено се суши и стегната, и формира кора под процесот на обновување на кожата. Во потешка болест може да се доживее губење на косата и болка на местото на повредата.

Причините за појава на акни кај мачките можат да бидат различни. Овој недостаток на грижа, додека лижење на кожата мачка, и хормонални неуспех и дефект на црниот дроб. Понекогаш црни дамки се појавуваат како резултат на гребнатини и пукнатините на кожата на животните.Третман на акни на брадата на мачката е посебна грижа за погодената област. Оваа локација треба да се избричи и да се дезинфицираат со катран шампон, а потоа Бришење на кожата со хидроген пероксид. Потоа, со помош на салицилна киселина, потребно е да се отстрани горниот слој на кожата. За третман на заздравувањето на раните користење навлажнувачки антибактериски маст. Ако запоставени болести може да се стави текот на антибиотици за акни.

Јас треба да се каже дека сите третманот треба да се одржи со цел и под надзор на ветеринарен експерт. Во овој период потребно е да се обрне внимание на храна за мачки. По сите, храна за сиромашните квалитет може да предизвика неправилно метаболизмот. Во овој случај, може да се доживее на алергиска реакција на храна, која подоцна ќе се претвори во акни.

За време на третманот на акни кај мачките не може да стискаш од нивната содржина, за расчешлување на погодената област. Наместо зелена сточна храна и јод е најдобро да се користи раствор на метиленско сино.

Видео: Акни на брадата на мачка

Видео: акни на челото, образите, брадата, лицето = "тој зборува" на нашите органи!? Како и зошто?

Видео: Зошто добивам мозолчиња на брадата

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Маст за лишување мачкиМаст за лишување мачки
Мозолчиња на брадата - причинаМозолчиња на брадата - причина
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Чеша Мите во мачки - ТретманЧеша Мите во мачки - Третман
Рак во МачкиРак во Мачки
Маст јами п.н.е. за мачки од ограбијаМаст јами п.н.е. за мачки од ограбија
Црни точки на брадата на мачкаЦрни точки на брадата на мачка
Паразити кај мачкитеПаразити кај мачките
Акни кај мачкитеАкни кај мачките
Notoedroz мачкиNotoedroz мачки
» » » Како за лекување на акни кај мачки на брадата?