LadyVu.com

Акни на грбот

Акни на грбот

Тоа така се случува, дека одеднаш на сосема здрава кожа назад акни почнат да се појави. Болни воспалени мозолчиња не само што изгледа грдо, но, исто така, може да биде опасно.

Причини за појава на акни на грбот

Тие можат да бидат различни. Главните причини може да се идентификуваат посебно како што следува:

 1. Многу луѓе денес се носи убава облека, што составот е доминирана од страна на синтетички материјали. Се должи на фактот дека овие облека не се "дише" и може да се формира влага и ослободување воспаление.
 2. Многу често, акни на грбот се појавуваат кај луѓето со ендокрини заболувања.
 3. Жените се опфатени со воспаление на 'рбетниот може на позадината на гинеколошки болести.
 4. А заеднички проблем - повреда на лојните жлезди.
 5. Бараат третман на акни на грбот може и оние кои јадат неправилно и "е во бегство".
 6. Лоша состојба на кожата погодени од стресни ситуации.
 7. Понекогаш причината за добивање на лоша наследноста.

Како да се ослободите од акните на грбот?Лекувањето на многу дерматолошки проблеми, вклучувајќи акни на грбот - процес тешко и долго. Борбата мора да биде сеопфатна. Ако воспалението се јавува често и долго не исчезне, тоа треба да се тестираат. Ова ќе помогне да се утврди причината за проблемот.

Третманот вклучува:

 1. Диета. На акни исчезнаа и не се појави, треба да се ограничи на една масна и солена храна.
 2. Промена облека. Носат по можност природни нешта и постелнина. Се откажат од премногу тесна облека.
 3. Одбивање на лоши навики.

Отстранување акни на грбот и да се соочат и да помогне народни лекови:

 1. Многу ефикасна е катран сапун. Се суши воспаление.
 2. Справување со акни бањи со калиум перманганат.
 3. Позитивно на телото влијае на приемот пивски квасец.

Видео: Црни точки на задната страна. Стегајќи blackheads Лажица Uno [црни точки Акни]

Сподели на социјални мрежи:

Слични
А pimple на носотА pimple на носот
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Зошто се врати на акни?Зошто се врати на акни?
Третман на акниТретман на акни
Акни е детеАкни е дете
Мозолчињата на раменицитеМозолчињата на рамениците
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Акни на грботАкни на грбот
Мозолчиња на газ со жени - причиниМозолчиња на газ со жени - причини
» » » Акни на грбот